Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Małe Euro na Stadionie Śląskim wyzwoli talent i sportową pasję

16 dziecięcych drużyn reprezentujących organizacje pomocowe z naszego regionu rozegra na Stadionie Śląskim swoje małe Euro. Młodzi piłkarze będą się też uczyć, co to fair play, szacunek dla rywala i działanie w zespole
Tegoroczne Euro rozpala wyobraźnię kibiców w każdym wieku. Dla tych najmłodszych Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Dom Aniołów Stróżów" z Katowic organizują z tej okazji wielki piłkarski turniej. Dzieci w wieku 12-14 lat zagrają na Stadionie Śląskim, legendarnym obiekcie piłkarskim.

To już druga edycja małego Euro "Z ulicy na stadion". Pierwsza, sprzed czterech lat, również została rozegrana na Śląskim. Wprawdzie obiekt jest wciąż na etapie modernizacji, ale boczne boiska o świetnej nawierzchni są cały czas użytkowane i właśnie na nich odbędą się mecze.

W turnieju - tak jak w prawdziwym Euro - weźmie udział 16 drużyn. Będą one reprezentowały organizacje przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu z całego regionu.

Podczas niedawnej konferencji prasowej przedstawione zostały szczegóły imprezy.

Organizatorzy chcą nadać turniejowi jak największą rangę. Stąd m.in. pomysł zorganizowania uroczystej ceremonii losowania grup oraz ubranie zespołów w koszulki reprezentacji uczestniczących w Euro 2012. Przed turniejem zaplanowane zostały treningi pokazowe, w których mają wziąć udział znane postacie ze świata futbolu.

- Chcemy, by przy tej okazji przekonały naszych młodych piłkarzy, że nawet jeśli w życiu jest trudno, można wiele osiągnąć, jeśli się tylko chce - mówiła podczas konferencji prasowej Monika Bajka, wiceprezes Domu Aniołów Stróżów.

Jak podkreślał Arkadiusz Godlewski, prezes WKPiW, park bez zastanowienia włączył się w ten projekt. - Udział w akcjach społecznych jest jedną z ról parku. Musimy dbać o to, by pokazywać różne rodzaje aktywności. I dać szansę młodym ludziom, by mogli szlifować swój talent - dodał Godlewski.

Losowanie turnieju odbędzie się 24 kwietnia w WPKiW. - Mam nadzieję, że będziemy grać w polskich barwach narodowych - mówi 13-letni Aleks Gajda z drużyny Domu Aniołów Stróżów. Drużyna oficjalnie działa od września 2011 roku. Jak podkreśla trener drużyny Piotr Pecka, grają w niej obok siebie kibice Ruchu Chorzów i GKS-u Katowice. - To uczy tolerancji. To, że chłopcy się dogadują i szanują, to jest nasz mały sukces. Latem gramy na boiskach, zimą w sali gimnastycznej. Ale zaczynaliśmy na załęskich podwórkach - mówi Pecka.

Warto się starać. Najbardziej utalentowani uczestnicy turnieju mają szansę, aby rozpocząć treningi w klubach.