Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Primera Division. Barcelona z zakazem transferów na rok

FIFA w środę nałożyła na Barcelonę zakaz transferów obejmujący dwa najbliższe okienka. Powodem decyzji są nieprawidłowości przy pozyskiwaniu niepełnoletnich zawodników.


Kara obejmie najbliższy letni i zimowy okres transferowy. W związku z tym mistrz Hiszpanii nowych graczy będzie mógł zakontraktować dopiero latem 2015.

Jak informuje FIFA, komisja dyscyplinarna dopatrzyła się złamania przepisów przy dokonywaniu transakcji i rejestrowaniu piłkarzy, którzy nie ukończyli 18. roku życia. Chodzi o zawodników, którzy zostali zarejestrowani i wzięli udział w rozgrywkach klubu między 2009 a 2013 rokiem.

Według Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej FC Barcelona złamała przepisy artykułu 19 dotyczące statusu i transferu zawodników. Zgodnie z artykułem międzynarodowy transfer zawodnika jest możliwy jedynie wtedy, kiedy piłkarz ukończy 18 rok życia. Ten sam przepis mówi jednak o trzech możliwych wyjątkach, w których pozyskanie nieletniego gracza przez dany klub jest dopuszczalne:

- rodzice piłkarza przenieśli się do kraju, z powodów niezwiązanych z transferem dziecka

- transfer ma miejsce na obszarze Unii Europejskiej, przy założeniu, że gracz ukończył 16 lat.

- miejsce zamieszkania zawodnika jest oddalone maksymalnie 50 kilometrów od granicy z państwem, do którego dziecko ma się przenieść.

Sprawa może dotyczyć młodych piłkarzy FC Barcelona: Lee Seung Woo, Paik Seung-Ho and Jang Gyeolhee (Korea Południowa), Theo Chendri (Fracja), Patrice Sousia (Kamerun) i Bobby Adekanye (Nigeria), którzy trenują obecnie w swoich grupach wiekowych w La Masia, ale nie mogą uczestniczyć w oficjalnych rozgrywkach.

Poza tym FIFA nałożyła na Barcelonę grzywnę w wysokości 450 tys. franków szwajcarskich (ok. 510 tys. dolarów). Wyznaczyła także 90-dniowy termin do uregulowania sytuacji nałożonych na "wszystkich zainteresowanych zawodników". Jest to także czas, w którym Katalończycy mogą się odwołać od decyzji Międzynarodowej Federacji.

FIFA ukarała także Królewski Hiszpański Związek Piłki Nożnej, który ma zapłacić 500 tys. franków i w ciągu roku ma uregulować sytuację transferową w lidze.

To druga afera, w którą jest zamieszana Barcelona, w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. W lutym hiszpański sąd postawił zarzuty oszustwa podatkowego klubowi. Sprawa dotyczyła transferu Brazylijczyka Neymara. Według sądu Katalończycy mieli zataić wartość transakcji 22- latka i oszukać państwo na około 9 milionów euro.

Wcześniej Barcelona przyznała, że Brazylijczyk tak naprawdę kosztował 86, 2 miliona euro, a nie jak wcześniej utrzymywano 57, 1 miliona. Po ujawnieniu tych informacji ze stanowiska zrezygnował ówczesny prezes Sandro Rossell.

Więcej o:
Komentarze (36)
Primera Division. Barcelona z zakazem transferów na rok
Zaloguj się
 • paniodfikolkow

  Oceniono 170 razy 152

  Ten kurs franka do euro to chyba u cinkciarzy pod Peweksem... Podstawy matematyki się kłaniają... Ale rozumiem, że wczoraj był egzamin i redakcja skupiła się na wynikach, żeby do dobrego gminazjum trafić

 • r1cardooo

  Oceniono 86 razy 76

  Nie wiedziałem, że franki szwajcarskie tak dobrze stoją na giełdzie... :D

 • multi-lingua

  Oceniono 60 razy 56

  ciekawe kogo wezmą za Pinto, czy kogoś la Mansii skoro nie mogą kupować.

  poza tym myślałem, że 450 tys. franków to około 375 tys. euro.
  ale co tam, i tak to dla nas żuczków bez znaczenia.
  niech se dziennikarze piszą co chcą.

 • chelsea72

  Oceniono 56 razy 42

  co do kary: może słusznie może nie - nie mnie to oceniać, skoro nie znam szczególów.... Ale nareszcie "słynna" La Masia bedzie mogła wykazac się swoimi wychowankami! Bo, że Barcelona potrzebuje kilku nowych zawodników, to nie ulega wątpliwości - szczególnie w defensywie... Począwszy od bramkarza.

 • alkontent

  Oceniono 50 razy 40

  No to mają pecha bo nie mają zdrowego dobrego bramkarza....

 • culioneros

  Oceniono 105 razy 21

  I bardzo dobrze. Nie ma równych i równiejszych.

 • filip_01

  Oceniono 59 razy 13

  To jeszcze jak dorzucą kary za oszustwa przy Neymarze poleci wykluczenie z LM :)

 • forpoczty

  Oceniono 209 razy 5

  może odgrzewam stary dowcip, ale znowu się gubie - czy Farselona to nie jest ta drużyna-wzór naśladowania, futbol totalny, kapitalne podejście do młodzieży, ministrant Messi i takie tam? :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX