Paulo Dybala

Paulo Dybala

Argentyński piłkarz pochodzenia polsko-włoskiego, występujący na pozycji napastnika we włoskim klubie Juventus oraz w reprezentacji Argentyny.
Data urodzenia: 15.11.1993
Miejsce urodzenia: Laguna Larga, Argentyna
Wzrost: 1, 77 m
Facebook: facebook.com/paulodybala/
Twitter: twitter.com/paudybala_jr
Instagram: instagram.com/paulodybala/

Przebieg kariery

Dybala rozpoczął karierę w argentyńskim drugoligowcu Instituto. Już jako siedemnastolatek wyróżniał się na tle klubowych kolegów. W 40 meczach zdobył 17 bramek. Zrobiło się o nim głośno dzięki świetnym statystykom - rozegrał 38 kolejnych meczów, potrafił strzelać gole w sześciu meczach z rzędu, ustrzelił dwa hat-tricki, a przy okazji zdobył tytuł dla najmłodszego strzelca w historii Instituto. Chociaż była to zaledwie druga liga, to o popisach Dybali usłyszeli także w Europie. Zainteresowały się nim największe kluby Starego Kontynentu, ostatecznie trafił do włoskiego średniaka – Palermo. Dybala w pierwszym sezonie zdołał rozegrać ponad 1200 minut na boiskach Serie A, strzelając zaledwie trzy gole. Palermo zanotowało fatalny sezon i zostało zdegradowane. Misja przywrócenia Rosanero do Serie A została powierzona Gennaro Gattuso, ale ten został zwolniony po 40 dniach, jego następca Giuseppe Iachini w ciągu całego sezonu konsekwentnie stawiał na młodą gwiazdę z Ameryki Południowej. Dybala strzelił tylko 5 goli i zanotował 6 asyst, ale Palermo awansowało, a przełomowym okazał się sezon 2014/15.
Dybala stał się główną postacią drużyny, tworząc świetny duet z Franco Vazquezem. "La Joya", czyli diament, bo takie przezwisko nosi napastnik, w 34 meczach strzelił 13 goli i zaliczył 10 asyst. Latem 2015 roku Dybala przeniósł się do Juventusu za 32 mln euro (kolejne 8 mln w bonusach), ale działacze "Starej Damy" nie żałują transferu, ponieważ Argentyńczyk regularnie zdobywa bramki, a z Juventusem sięgnął po mistrzostwo Włoch już w pierwszym sezonie. Świetne występy w Serie sprawiły, że otrzymał powołanie do reprezentacji Argentyny. 22-latek mógł grać również dla Włoch i Polski.

Polski wątek

Jego matka jest Włoszką, natomiast dziadek od strony ojca, Bolesław Dybała, przyszedł na świat we wsi Kraśniów w województwie Świętokrzyskim. Podczas II Wojny Światowej wyemigrował jednak do Argentyny, gdzie w stanie Cordoba urodziły się jego dzieci, a później także i wnuki.

paulo dybala