Z nurtem Amazonki: Piotr Chmieliński o wyprawie do źródeł rzeki

Kajakiem po Amazonce, ponad 6000 kilometrów spływu od źródeł do ujścia rzeki. Piotr Chmieliński jako pierwszy w historii zdołał przemierzyć tę najpotężniejszą rzekę świata. O wyprawie, która odbyła się w 1985 roku opowiadał będzie 13 kwietnia. Spotkanie odbędzie się o godz. 19.00 w Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie.

Dołącz do nas na Facebooku

Piotr Chmieliński dzięki swoim wyczynom dwukrotnie trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. W 1984 roku za dokonanie pierwszego spływu Kanionem Rio Colca w ramach wyprawy Canonades 79. Ten najgłębszy kanion świata Polacy zdobyli w czerwcu 1981 roku. Za swoje osiągnięcie, w 2000 roku podróżnicy zostali uhonorowani nagrodą Super Kolosa, przyznawaną za najwybitniejsze sukcesy eksploracyjne.

Kanion Colca uczestnicy: Krzysztof Kraśniewski, Stefan Danielski, Jerzy Majcherczyk, Jacek Bogucki, Piotr Chmielinski i Andrzej PiętowskiKanion Colca uczestnicy: Krzysztof Kraśniewski, Stefan Danielski, Jerzy Majcherczyk, Jacek Bogucki, Piotr Chmielinski i Andrzej Piętowski Fot.: Archiwum uczestników wyprawy

Drugi raz Chmieliński na karty historii wpisał się w 1985 roku. Wówczas, jako pierwszy człowiek zdołał przepłynąć Amazonkę od źródeł aż do ujścia. Dokonał tego jako jedyny z 10-osobowego zespołu. Wyczyn Polaka uznano za jedno z największych osiągnięć eksploracyjnych XX wieku. Tak też w 1990 roku, Polak po raz drugi, tym razem indywidualnie, trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

- Amazonka nauczyła mnie wytrwałości i wiary w to, że dotarcie do wyznaczonego celu, nawet tak odległego i trudnego, jest możliwe. Wszystko stało się dla mnie osiągalne od momentu dopłynięcia do Atlantyku. Życzę każdemu (...), by znalazł w swym życiu własną Amazonkę - wspominał Piotr Chmieliński.

Piotr Chmieliński i Joe Kane po spłynięciu AmazonkiPiotr Chmieliński i Joe Kane po spłynięciu Amazonki Fot.: Zbigniew Bzdak

Prawie dwa lata po zakończeniu ekspedycji, w kwietniu 1987 roku ukazała się książka uczestnika wyprawy Joe Kane'a "Z nurtem Amazonki", opisująca spływ rzeką. Spotkanie z Piotrem Chmielińskim odbędzie się właśnie w 25 rocznicę pierwszego wydania.

Szczegółowe informacje o spotkaniu znajdziesz TUTAJ.