Thomas de Dorlodot paralotnią nad Karakorum

Lot w pobliżu K2, przeprawa przez trzy największe lodowce górskie świata, 300 km podróży. Paralotnią nad Karakorum to wyprawa, którą zakończył Thomas de Dorlodot. Belgijczyk stał się tym samym pierwszą osobą, która samotnie na paralotni przebyła drogę nad drugim lańcuchem górskim Ziemi.

Paralotnią nad Karakorum! Podyskutuj o tym na Facebooku

- Thomas de Dorlodot przeleciał i przeszedł ponad 300 km. Przebył drogę wiodącą przez trzy największe lodowce na Ziemi: Hispar, Biafo i Concordia. Sam niósł swój sprzęt. Noce spędzał pod paralotnią.

Lodowiec BaltoroLodowiec Baltoro Fot.: Thomasdedorlodot.com

Thomas latał na wysokościach około 7250 m. Lądował na lodowcach. Wspiął się na dziewiczy szczyt o wysokości 5364m. W powietrzu przebył wysokogórskie przejścia na wysokości ponad 5000m. Latał blisko drugiej najwyższej góry na Ziemi - K2 (8611m). W powietrzu przebywał dystanse dochodzące do 60 km. A wszystko w nieprzyjaznym, ale magicznym krajobrazie, w którym nie zawsze można było łatwo wylądować - informuje Red Bull Team.

Lodowiec BaltoroLodowiec Baltoro Fot.: Thomasdedorlodot.com

- Lot wzdłuż lodowca Concordia był prawdopodobnie najbardziej imponującym i technicznym przelotem mojego życia.- powiedział Thomas de Dorlodot. - Lądowanie na środku pustkowia znaczyło więcej, niż tydzień wspinaczki, by się z stamtąd wydostać - dodał paralotniarz.

Wyprawa Thomasa de Dorlodota trwała około 20 dni i stanowiła element przygotowań do startu w zawodach Red Bull X-Alps 2013.

Thomas de Dorlodot paralotnią przez Afrykę!