Anna Figura podwójnie srebrna w PŚ w narciarstwie wysokogórskim

W odbywającej się w Norwegii ostatniej edycji Pucharu Świata ISMF w narciarstwie wysokogórskim Anna Figura wywalczyła dwa drugie miejsca. W sobotę 14 kwietnia 22-letnią Zakopiankę na trasie sprintu w centrum Tromsoe wyprzedziła jedynie Amerykanka Nina Silitch, a tuż za naszą zawodniczką na metę przybiegła Szwajcarka Emilie Gex-Fabry.

Dołącz do nas na Facebooku

W niedzielę 15 kwietnia rozegrano wyścig na długim dystansie na zboczach góry Blaatind, którego przewyższenie wyniosło 1400 m dla kobiet i 1800 m dla mężczyzn. Polka pojawiła się na mecie z czasem 2:00:19, co dało jej drugą lokatę w kategorii senior espoir (do lat 23).

W kategorii espoir 4. i 5. miejsce zajęły także dwie Polki z Zakopanego, Paulina Figura - siostra medalistki, oraz Anna Tybor. Gratulujemy dobrego występu wszystkim naszym zawodniczkom!

Zawody w Norwegii były ostatnią edycją cyklu Pucharu Świata, w którym zwyciężyli Laetitia Roux z Francji, i tak jak w ubiegłym roku - Kilian Jornet z Hiszpanii.

Wyniki Arctic Race senior - sprint (sobota)

1. Nina Silitch (USA) 2:42

2. Anna Figura (Pol) 2:50

3. Emilie Gex-Fabry (Sui) 2:51

Wyniki senior espoir - długi dystans (niedziela)

1. Elisa Compagnoni (Ita) 1:56:06

2. Anna Figura (Pol) 2:00:19

3. Malene Haukoy (Nor) 2:09:51

4. Paulina Figura (Pol) 2:16:53

5. Anna Tybor (Pol) 2:18:04

Wyniki seniorek - długi dystans

1. Mireia Miro Varela (Spa) 1:35:52

2. Laetitia Roux (Fra) 1:40:24

3. Gloriana Pellissier (Ita) 1:43:15

Pełne wyniki kobiet i mężczyzn dostępne TUTAJ.

W ubiegłym roku finałem Pucharu Świata ISMF był rozgrywany w polskich Tatrach Memoriał Malinowskiego, organizowany przez Klub TKN Tatra Team i TOPR. W tym roku zawody z rangą Mistrzostw Polski PZA i finałem Pucharu Polski rozegrane zostaną 21 kwietnia. Więcej informacji o zawodach znajdziesz TUTAJ.

Narciarstwo wysokogórskie - nazywane także ski-alpinizmem, a w wersji turystycznej ski-turingiem, to połączenie kilku zimowych aktywności górskich. Polega na podejściu na nartach zaopatrzonych w tzw. "foki", które hamują zsuwanie się nart, oraz zjazd zazwyczaj w trudnym technicznie terenie. Może być urozmaicone o etapy na ubezpieczonych linami, trudnych drogach turystycznych, tzw. via ferratach. W Polsce to dyscyplina coraz popularniejsza, najczęściej uprawiana w Tatrach, ale także w Bieszczadach, Gorcach czy Karkonoszach.

Sprint - rodzaj wyścigu na zawodach w narciarstwie wysokogórskim. Techniczna, bardzo szybka konkurencja zamykająca się w kilku minutach, rozgrywana na krótkim odcinku trasy. Zawiera podbieg i zjazd.

Wyścig indywidualny - klasyczna dyscyplina narciarstwa wysokogórskiego, rozgrywana na długiej trasie, ponad kilkanaście kilometrów, z przewyższeniami ponad 1000 m, zjazdami w trudnym terenie, w żlebach czy na stromych stokach.

Monika Strojny

Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA