Red Bull Supernatural: Scarry Cherry odmienia oblicze slopestyle'u

Osiemnastu czołowych snowboardzistów świata spotkało się w miniony weekend na stoku kanadyjskiego Balface Lodge, by dokonać przełomu w swojej dyscyplinie sportu. W ramach projektu Red Bull Supernatural, zawody w slopestyle'u po raz pierwszy zostały rozegrane całkowicie na naturalnych przeszkodach! Wymagający tor, którego ojcem chrzestnym jest Travis Rice, stał się miejscem jednego z największych postępów w historii snowboardingu.

- To jest eksperyment i początek zupełnie nowej przyszłości dla snowboardu - mówi Rice. - To wszystko bardzo trudno jest tutaj uchwycić, nawet na materiałach wideo. Żadnych hamulców podczas dziewiczych przejazdów na całkowicie naturalnych przeszkodach. To tutaj jesteśmy w stanie pokazać współczesne oblicze snowboardingu! - dodaje Rice.

Travis Rice podniósł poprzeczkę już po pierwszym, prawie bezbłędnym przejeździe - zaliczył maksymalną ilość naturalnych przeszkód dodając inwersję do swoich multiplikowanych tricków. Zdobył 91 punktów, które umożliwiły mu prowadzenie w stawce przez resztę dnia. Gigi Rüf po pierwszym przejeździe zebrał od sędziów 84 punkty i był drugi. Nicolas Müller pokonał Johna Jaksona o 2 punkty i z notą 82,6 uplasował się na trzecim miejscu. Jackson nie odszedł jednak z pustymi rękoma - zgarnął nagrodę za najlepszy trick, wykręcając w finałowym przejeździe podwójny dobule cork 1080 na największym kickerze.

- Nie mieliśmy pojęcia, że zawodnicy zaprezentują tak wysoki poziom bez wcześniejszego zapoznania się z przeszkodami - powiedział Tom Burt, Sędzia Główny podczas Red Bull Supernatural. - Ten konkurs umieścił snowboarding z powrotem w naturalnych górskich warunkach, ale dodając do tego freestyle, wyniósł te zawody na wyższy poziom. Sama natura nie jest w stanie w pełni zagwarantować takiego toru - dodaje Burt.

Wybudowanie toru w ramach Red Bull Supernatural przez długi czas było marzeniem Travisa Rice'a.  Latem zeszłego roku na stromym górskim zboczu w Balface Lodge udało się postawić ponad 80 przeszkód, po których przejazd miał na zawsze odmienić oblicze snowboardingu. Tor o nazwie "Scarry Cherry" umożliwił każdemu z riderów uderzenie w pięć lub więcej przeszkód przed wybiciem się na wielkich kickerach. Potem następowało miękkie lądowanie w świeżym puchu, które zapewniło rozwinięcie pełnej prędkości przed ostatnią slopestyle'ową sekcją i linią mety.

- Dzisiejszy dzień jest doskonałym przykładem na to, gdzie nasz sport zmierza i co jeszcze możemy zrobić, by wynieść go na wyższy poziom - powiedział Jeff Pensiero, właściciel Lodge Baldface.  - Byłem zaskoczony tym, jak wiele serca włożyli ci faceci, aby móc jeździć na tym torze. Na początku myślałem, że ten teren nie nadaje się do jazdy, ale oni udowodnili, że realizacja nierealnych zadań to ich specjalność - dodał Pensiero.

Wyniki Red Bull Supernatural 2012

1. Travis Rice 91.00 2. Gigi Rüf 84.00 3. Nicolas Müller 82.60 4. John Jackson 80.60 5. Lucas Debari 77.00 6. Kazuhiro Kokubo 75.50 7. Jake Blauvelt 73.10 8. David Carrier-Porcheron 69.20 9. Eero Niemela 68.90 10. Devun Walsh 68.80 11. Mark Sollors 68.30 12. Terje Haakonsen 68.20 13. Eric Jackson 65.80 14. Mark Carter 64.70 15. Mark McMorris 63.00 16. Sage Kotsenburg 62.00 17. Scotty Lago 59.40 18. Mark Landvik 55.50

Dołącz do nas na Facebooku