Żeglarska formuła jeden w Gdyni. Regaty klasy 49er

W dniach 2-4 sierpnia przy plaży miejskiej oraz Bulwarze Nadmorskim w Gdyni rozegrane zostaną regaty żeglarskie na legendarnych 49er'ach. To najszybsza i najbardziej widowiskowa klasa olimpijska. Zawody odbędą się tuż przy plaży, w związku z czym można podziwiać je zarówno z wody jak i lądu. Swój udział zapowiedziało kilka załóg ze ścisłej światowej czołówki, w tym Łukasz Przybytek - olimpijczyk z Londynu.

LOTTO 49er Grand Prix Gdynia 2013 to już trzecia odsłona międzynarodowych regat żeglarskich w najszybszej klasie olimpijskiej 49er. Z roku na rok do Gdyni przybywa co raz większa liczba czołowych zawodników żeglarskiej Formuły 1. Impreza przyczynia się do popularyzacji w Polsce tej widowiskowej klasy, dzięki czemu rośnie również liczba rodzimych żeglarzy startujących na "czterdziestcedziewiątce". Regaty zdobywają coraz większe zainteresowanie wśród widzów oraz amatorów żeglarstwa. Organizatorzy spodziewają się prawie dwudziestu załóg światowego formatu, a do faworytów należeć będzie olimpijczyk z Londynu Łukasz Przybytek, który wystartuje z Marcinem Rymerem w załodze.

 

Wyścig nocny klasy 49er.

Nowością na tegorocznej edycji będzie wyścig nocny. Teatralnie oświetlone z brzegu oraz dodatkowo oznaczone łodzie, na których zawodnicy będą się ścigać o atrakcyjne nagrody na specjalnie przygotowanej trasie tuż koło plaży miejskiej. Start prosto z plaży, kilkanaście metrów biegu do wody. Niecodzienna trasa wyścigu z metą również na piasku.

Formuła zawodów została przygotowana specjalnie dla podwyższenia widowiskowości rywalizacji. Trasa jest zaplanowana maksymalnie blisko brzegu. Zawodnicy będą okrążać boje w odległości kilkudziesięciu metrów od publiczności. Prędkość, ostra rywalizacja oraz spektakularne wywrotki będą niemal na wyciągnięcie ręki plażowiczów odpoczywających w Gdyni.

Atrakcje na brzegu

Dla podniesienia emocji na bulwarze miejskim, o aktualnych wydarzeniach na wodzie informować będzie dobrze znany w środowisku żeglarskim komentator i dziennikarz Dariusz Urbanowicz. Pomiędzy wyścigami, kibice będą mogli uczestniczyć w bogatym programie kulturalnym. W Game Zone na plaży miejskiej odbywać się będą szkolenia ratownicze organizowane przez Gdyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, gry i zabawy dla dzieci w nagrodami oraz warsztaty fitness organizowane przez Fitness House, które przygotowało m.in. pole dance, zumbę oraz ciekawe zajęcia dla dzieci. Całe miasteczko regatowe zostanie umieszczone na plaży przy wyjściu na bulwar nadmorski w okolicach Cafe Minga.

Klasa 49er

49er jest dwuosobową łódką typu skiff, na której zarówno sternik jak i załogant pracują na trapezie nad wodą (osoby wiszą w specjalnych hakach na linkach zaczepionych do masztu). Łódki typy skiff charakteryzują się bardzo dużą wywrotnością i wymagają od załogi niesamowitego zgrania. Duże prędkości, jakie są w stanie rozwinąć 49ery, są możliwie dzięki odpowiednim zgraniu teamu w pracy ciałem, żaglami oraz sterem. Ze względu na to, że akcja na wodzie zmienia się w każdej sekundzie wyścigu, to sternik jak i załogant muszą ze są współpracować non-stop. Sternik podejmuje taktyczne decyzje gdzie płynąć, jak wykorzystać najlepiej wiatr czy też jak ustawić się najlepiej w stosunku do przeciwników. Załogant zaś oprócz kontroli prędkości łódki (cały czas próbuje utrzymać maksymalną prędkość) musi rozglądać się po akwenie by dzięki trafnym informacjom pomóc partnerowi objąć najlepszą drogę żeglugi.

49er w skrócie:

Konstruktor: Julian Bethwaite.

Typ łodzi: super szybki skiff.

Olimpijska klasa: od 1997r.

Załoga: 2 osoby.

Waga optymalna załogi razem: 152- 162 kg

źródło: informacja prasowa | więcej informacji 49ergrandprix.com