Rekord Gutkowskiego. ''Jestem zmęczony i szczęśliwy''

Pierwszy Polak z rekordem Atlantyku. W sobotę 6 lipca, o godzinie 21:19 czasu polskiego Zbigniew Gutkowski pobił rekord należący dotychczas do Alexa Thomsona. Czas Gutka to 8 dni, 18 godzin i 50 minut na najbardziej prestiżowej i najtrudniejszej trasie z Ameryki do Europy. Gutkowski jest pierwszym Polakiem, któremu udało się pobić rekord Północnego Atlantyku.

Aby pobić rekord samotnego przejścia Atlantyku na trasie Nowy Jork - Przylądek Lizard trzeba było pokonać niełatwy dystans krócej niż w 8 dni, 21 godzin i 8 minut. Zacięty wyścig po rekord Północnego Atlantyku rozegrał się pomiędzy Gutkowskim i Francuzem Markiem Guillemotem.

Na metę pierwszy wpłynął wczoraj rano Francuz, ustanawiając nowy rekord 8 dni, 5 godzin, 20 minut i 20 sekund. Zbigniew Gutkowski, mimo wyjątkowo trudnej ostatniej doby bez wiatru, przypłynął na linię mety za Francuzem, ale szybciej, niż zrobił to Alex Thompson, do którego należał wcześniejszy rekord. Gutkowski poprawił rekord Thompsona o 1 godzinę i 18 minut zapisując się tym samym w historii polskiego żeglarstwa.

- Jestem zmęczony, ale zarazem bardzo szczęśliwy, że się udało. To były bardzo stresujące godziny. Cieszę się, że na tak prestiżowej trasie udało się pobić rekord. Dla mnie jest to większe osiągnięcie niż sukces w Velux 5 Oceans. W dodatku za przeciwnika miałem jednego z faworytów zeszłorocznych regat Vendée Globe - więc nie było żadnej taryfy ulgowej. - podsumowuje Gutek. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy na ten sukces pracowali, zespołowi brzegowemu i ekipie technicznej oraz Jackowi Pietraszkiewiczowi z NavSim, który wspierał mnie swoją wiedzą meteorologiczną. - dodaje żeglarz.

Zbigniew Gutkowski jest pierwszym Polakiem, który podjął tak wielkie wyzwanie żeglarskie i pierwszym, któremu się to udało. To wielki sukces polskiego żeglarstwa regatowego na najwyższym poziomie, w klasie jachtów IMOCA Open 60. Gutek na jachcie ENERGA wraz z załogą w osobie Maćka Marczewskiego płynie do Cherbourga. Oba wczoraj ustanowione nowe czasy poprawiające brytyjski rekord czekają na ratyfikację Światowej Rady Rekordów Żeglarskich - WSSRC.

Zbigniew "Gutek" Gutkowski jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendee Globe - oceanicznych regatach samotników dookoła ziemi. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie - załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5, 2010/11 - zakończył je wielkim sukcesem - mimo awarii jachtu i dwóm poważnym kontuzjom ukończył regaty na 2.pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa).

Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, multihull Orma 60 i Vor-60, Imoca 60 oraz Eco 60. Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq.

To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały - carbon/ nomex, długość - 18,28 m, szerokość- 5,94 m, zanurzenie - 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby - 3200 kg, liczba siłowników - 2, dodatkowe urządzenia -2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe - przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały - PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu -28 m, powierzchnia żagli na wiatr - 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem - 550 m2