Mała Mi zapisała się w historii polskiego żeglarstwa

23 czerwca 2013 r. najmniejszy polski jacht pokonał Ocean Atlantycki. Po 7 miesięcznym rejsie zaledwie 5 metrowa "Lilla My" (szwedz. Mała Mi) weszła do portu w Cherbourgu o 9:44UTC i tym samym zapisała się w historii polskiego żeglarstwa - została najmniejszą jednostką z naszego kraju, która przepłynęła Atlantyk w obie strony.

23 czerwca 2013 r. najmniejszy polski jacht pokonał Ocean Atlantycki. Po 7 miesięcznym rejsie zaledwie 5 metrowa "Lilla My" (szwec. Mała Mi) weszła do portu w Cherbourgu o 9:44UTC i tym samym zapisała się w historii polskiego żeglarstwa.

Rejs  był zwieńczeniem projektu Zew Oceanu. Jacht typu Setka samodzielnie zbudowali mieszkający w Krakowie Szymon Kuczyński i Dobrochna Nowak na podstawie projektu Janusza Maderskiego. Na budowę wydali zaledwie 6,5 tys. zł.

W listopadzie 2012 r. Szymon wystartował w oceanicznych regatach samotników "Setką przez Atlantyk" (w których zajął 1 miejsce). Na Karaibach do Szymona dołączyła Dobrochna, z którą wyruszył w rejs powrotny do Europy. Droga zajęła im w sumie 54 dni.

- Chcemy udowodnić, że żeglarstwo morskie może być tanie i dla każdego - mówili przed wypłynięciem. Udowodnili to, spełniając przy tym nie tylko swoje marzenia. Aktualnie jacht czeka na wymianę załogi - na miejsce Dobrochny wsiądzie Filip Sułkowski, który będzie uczestniczył w doprowadzaniu jachtu do kraju. W połowie lipca planowane jest przywitanie jachtu w Polsce w jednym z bałtyckich portów.

Wszystkie szczegóły dotyczące wyprawy Zew Oceanu znajdują się na stronie internetowej www.zewoceanu.pl.

dsz, zewoceanu.pl