Jacht Film: pod żaglami na dużym ekranie

Pokazy filmów marynistycznych, spotkania z żeglarzami, opowieści morskie i koncerty szantowe. Tak zapowiada się  Przegląd Filmów Żeglarskich "Jacht Film". Impreza odbędzie się między 24 a 25 listopada w warszawskim kinie Wisła.

Festiwal "Jacht Film" odbędzie się po raz drugi. Podobnie jak rok temu, imprezę poprowadzą  kapitan Janusz Zbierajewski i Andrzej Radomski, reżyser filmów o tematyce podróżniczej.

Bitwy morskie

"Wyprawa Śmiały"

Jacht 'Śmiały'Jacht "Śmiały" Fot.: Materiały organizatora

Pierwszego dnia przeglądu, w bloku od godziny 11.00 do 14.30 wyświetlone zostaną filmy z cyklu "Bitwy morskie". Zobaczymy m.in. "Wyprawę Śmiały", dokument o jednej z pierwszych polskich dalekich podróży morskich o charakterze żeglarsko-naukowym. Jachtem dowodził wówczas kapitan Bolesław Kowalski, a załogę stanowili Ludomir Mączka, Jerzy Knabe, Tomasz Romer i jako kuk - kapitan Krzysztof Baranowski.

Jacht wyruszył ze Szczecina, przez Kanał Kiloński, Anglię, Wyspy Kanaryjskie, Cieśninę Magellana, kanały Patagonii, Kanał Panamski i ponownie przez wody starego kontynentu. - Ze znalezionych w piwnicy odcinków taśmy filmowej, mój syn Piotr, odtworzył znaczący fragment mojego życia sprzed 40 lat i podarował mi go z okazji moich 78 urodzin - tymi słowami kapitan Kowalski rozpoczyna opowieść.

"Jachtem donikąd"

'Jachtem donikąd'"Jachtem donikąd" Fot.: Materiały organizatora

Interesujący obraz to także film "Jachtem donikąd" o tragicznej historii "Raczyńskiego II". W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do atlantyckich regat samotników OSTAR. Konstruktorem i sternikiem miał być Czesław Gogołkiewicz. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem.

Jeszcze dalej

"Podróż Damienem"

W części popołudniowej, między godziną 16.00 a 19.00 zobaczymy projekcje filmów z cyklu "Jeszcze dalej". W tym bloku na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowy dokument "Podróż Damienem". Film opowiada o pięcioletniej wyprawie dwójki przyjaciół Gerarda Janichona i Jerome Ponceta. 10-metrowym jachtem wyruszyli z Francji w stronę Arktyki. Potem na sam dół globu, wokół przylądka Horn, na Antarktydę. Tam, w wyjących pięćdziesiątkach i wiecznie sztormowych warunkach Dalekiego Południa przeżyli kilkukrotne wywrotki jachtu i utratę masztu. Nie zdążyli poznać zimnych wód tak jak pragnęli. Po wyremontowaniu jachtu na Południowej Georgii skierowali się na cieplejsze wody na Oceanie Spokojnym. Jednak Antarktyka ciągnęła ich dalej mocno...

DamienDamien Fot.: Materiały organizatora

Znany francuski żeglarz, Bernard Moitessier, którego poznali i spotkali na wyspach Pacyfiku, dowiedziawszy się o planach ponownego wyruszenia na Południe powiedział: "Jeszcze żaden mały jacht tam nie pływał. Musicie przywieźć z tego rejsu film", i podarował im kamerę filmową i taśmy. Dzięki niemu, Jerome i Gerard mogli nakręcić w 1973 roku film z drugich odwiedzin na Antarktyce. "Podróż Damienem" jest zapisem tej drugiej podróży na skraj siódmego kontynentu, ciężkiej przeprawy przez sztormowy Ocean Południowy, odwiedzin w bazach polarnych i na wyspie Południowa Georgia. Unikalne zdjęcia filmowe sprzed 40 lat, i piękna żeglarska opowieść.

"Berserk w Antarktyce"

Miłośników zimnych mórz i gór lodowych zainteresuje film "Berserk w Antarktyce", który opowiada o podróży 19-letniego Jarlego Andh?ya. W 1999 roku norweski żeglarz wraz z poznanymi w Ushuaia przygodnymi turystami, którzy nigdy wcześniej nie byli na jachcie, pożeglował na Antarktydę. Film jest zapisem tej podróży, pełnym humoru, młodzieńczej beztroski, nie brak w nim także dramatycznych sytuacji. Jest to jeden z niewielu filmów z ujęciami wywrotki jachtu w ciężkim sztormie, jego wyglądu i stanu technicznego, sytuacji psychicznej żeglarzy wkrótce po tym zdarzeniu.

Berserk w AntarktyceBerserk w Antarktyce Fot.: Materiały organizatora

W wyniku wywrotki pierwotny plan podróży został przerwany. Po powrocie do Puerto Wiliams w Chile "Berserk" został wyremontowany. Jarle Andh?y postanowił samotnie kontynuować podróż do Afryki. Niedługo później, na południowym Atlantyku, w wyniku zderzenia z pływającym obiektem jacht zatonął. Jarle został uratowany na gumowej tratwie...

Mietek Folk w Korsarzu

Zwieńczeniem pierwszego dnia przeglądu będzie koncert zespołu Mietek Folk. Szantowanie rozpocznie się około godziny 21.00 w Tawernie Korsarz. Do wejścia na koncert upoważniają bilety na przegląd.

TAK BYŁO W ZESZŁYM ROKU

Nie obawiaj się być szczęśliwym

"Karol Olgierd Borchardt - kapitan własnej duszy"

Karol Olgierd BorchardtKarol Olgierd Borchardt Fot.: Materiały organizatora

Drugi dzień festiwalu to cykl "Nie obawiaj się być szczęśliwym", który zainauguruje film "Karol Olgierd Borchardt - kapitan własnej duszy". Jest to dokument o życiu pisarza marynisty, które zaczęło się w Moskwie, potem był Paryż i Wilno, gdzie się wychowywał pod opieką matki. Jest to także historia powstania Polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie, kształcącej oficerów nieistniejącej jeszcze polskiej floty handlowej. Borchardt opowiada jak z powodów zdrowotnych nie dostał się za pierwszym razem do szkoły w Tczewie, i dopiero rok później, za osobistym wstawiennictwem Generała Mariusza Zaruskiego został do niej przyjęty. Jest to także film o historii portu w Gdyni, o marzeniach o morskiej potędze kraju, o Borchardtcie jako wykładowcy astronawigacji w szkole morskiej.

"Nie obawiaj się być szczęśliwym"

Ludomir MączkaLudomir Mączka Fot.: Materiały organizatora

Natomiast obraz "Nie obawiaj się być szczęśliwym" to nostalgiczny, przepełniony wspomnieniami i wzruszeniami film pokazujący Ludomira Mączkę przed wyruszeniem w rejs dookoła świata. Na przystani w Szczecinie Ludek z pomocą przyjaciół żeglarzy przygotowuje jacht "Maria" do wyprawy, ceruje żagle...liczy suszone kiełbasy i grając w szachy pije swoją słynną jerba mate. Świadomy upływającego czasu, opowiada o kończącym się powoli życiu na jachcie, o swojej ukochanej "Marii", która jest dla niego domem, żoną, kochanką, którą czasem w życiu zostawiał, ale nigdy nie zdradził...

Kultowe postacie polskiego żeglarstwa, wyprawy po żaglami do odległych lądów i morskie opowieści kapitana Janusza Zbierajewskiego i żeglarskie konkursy. To właśnie Przegląd Filmów Żeglarskich "Jacht Film". Impreza odbędzie się między 24 a 25 listopada w warszawskim kinie Wisła.

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.