Szkoła pod Żaglami: Pogoria na półmetku wyprawy

- 90 godzin lekcyjnych, 84 godzin wachty i 21 niezapomnianych zachodów słońca już za nimi czyli Szkoła pod żaglami na półmetku wyprawy - relacjonuje załoga POGORII.

Weź udział w rejsie "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" Podyskutuj na Facebooku

- Szkoła pod Żaglami jest dla tych, którzy chcą przekroczyć ciasne horyzonty egoizmu i wypłynąć na szerokie wody - poznać smak ciężkiej pracy na pokładzie żaglowca, nie tracąc przy tym nic ze szkolnego programu. To wielka edukacyjna przygoda, która łączy pasję, zaangażowanie, wiedzę i doświadczenie - mówi kapitan Krzysztof Baranowski, pomysłodawca projektu.

Kapitan Krzysztof BaranowskiKapitan Krzysztof Baranowski Fot..: Zbigniew Bosek

W rejsie, który rozpoczął się 25 września w Świnoujściu, udział biorą uczniowie trzecich klas gimnazjum, dla których rejs jest nagrodą za roczną pomoc niesioną ludziom potrzebującym. Spośród wszystkich zainteresowanych, najbardziej aktywni wolontariusze w czerwcu wzięli udział w eliminacjach sportowych w Dęblinie. Trzydziestu najlepszych zostało zakwalifikowanych do udziału w wyprawie. Na POGORII spędzą pierwszy semestr III klasy gimnazjum. Podczas rejsu uczniowie, obok czterogodzinnych wacht pokładowych, realizować będą program szkolny poszerzony o wiedzę żeglarską.

Pogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną DłońPogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną Dłoń Fot..: Zbigniew Bosek

- Rejs to nie wagary! Ośmiu nauczycieli dba o to, aby podczas rejsu gimnazjaliści przerobili zaplanowany materiał. Ideą Szkoły pod żaglami jest łączenie normalnej nauki szkolnej z pracą na żaglowcu, dlatego młodzież każdego dnia spędza 5 godzin w sali lekcyjnej. Dzięki temu, po rejsie bez przeszkód będą kontynuować naukę w macierzystych szkołach. Nauka po wielogodzinnej wachcie jest nie lada wyzwaniem, dlatego nauczyciele łączą swoją wiedzę i doświadczenie z dużą kreatywnością w wprowadzeniu zajęć. Patron Edukacyjny, wydawnictwo Nowa Era, zadbał o to, aby podręczniki, pomoce multimedialne  i materiałów dla nauczyciela pozwoliły skutecznie zainteresować uczniów lekcją, nawet przy wysokiej fali - informuje Małgorzata Jankowska z wydawnictwa Nowa Era, które jest Patronem Edukacyjnym Szkoły pod Żaglami.

Szkoła pod Żaglami: Lekcje na PogoriiSzkoła pod Żaglami: Lekcje na Pogorii Fot.: Zbigniew Bosek

Trasa tegorocznej wyprawy wiedzie przez Bałtyk, Morze Północne, Atlantyk i Morze Śródziemne. Załoga pożegluje ze Świnoujścia do Cherbourga we Francji, dalej do Vigo w Hiszpanii, do Funchal na Maderze. Potem obiorze kurs przez Gibraltar do Malagi i dalej do Barcelony, skąd skieruje się do Monaco. Następnie zawinie do Bonifacio we Francji, skąd popłynie do włoskiej Elby. Rejs zakończy się 3 listopada w Genui.

Uczestnicy tegorocznej Szkoły pod ŻaglamiUczestnicy tegorocznej Szkoły pod Żaglami Fot.: Zbigniew Bosek

Fundacja Szkoła pod Żaglami powstała w maju 2009 roku z inicjatywy kapitana Krzysztofa Baranowskiego i ma na celu realizację projektu "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń", który nawiązuje do zainicjowanej przed 25 laty idei Szkoły pod Żaglami. To właśnie na potrzeby tego przedsięwzięcia wybudowano żaglowiec POGORIA, na pokładzie którego w 1983 roku trzydziestu uczniów wyruszyło w rejs z Gdyni przez Morze Śródziemne, Ocean Indyjski, wokół Afryki z powrotem do Polski. Obecnie idea Szkoły pod Żaglami jest kontynuowana m.in. w Kanadzie. - Wykorzystując walory morskiej żeglugi Szkoła pod Żaglami zapewnia pozytywne kształtowanie charakterów nie zaniedbując przy tym edukacji zgodnie z normalnym programem szkolnym. Dzięki temu uczniowie nie tracą nic z powodu nieobecności w macierzystej szkole, ale zyskują niezwykły szlif, który pozwala im później osiągać niezwykłe efekty w realizacji drogi życiowej - podkreśla kapitan Krzysztof Baranowski.

Jesteś uczniem drugiej klasy gimnazjum, sport jest Twoją pasją, lubisz pomagać innym, marzysz o morskiej przygodzie na pokładzie żaglowca! Weź udział w projekcie Fundacji Szkoła pod Żaglami "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń". Nabór uczestników do przyszłorocznej edycji programu rozpoczął się 25 września i potrwa do około 15 listopada. Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.

Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie Fundacji Szkoła pod Żaglami.