Edukacja w rytmie wiatru i morza. Rozpoczęła się Szkoła pod Żaglami

Przed nimi setki mil przygody, na prawie dwa miesiące ich domem stał się żaglowiec, szkołą morze, a Neptun najsurowszym nauczycielem. 30 uczniów trzecich klas gimnazjum właśnie dziś, 25 września na pokładzie POGORII rozpoczęło rejs "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" Fundacji Szkoła pod Żaglami. - O 10.00 rzuciliśmy cumy i majestatycznie wysunęliśmy się z główek Świnoujście - przekazał kapitan Krzysztof Baranowski. Sport.pl i Gazeta Wyborcza patronują temu projektowi.

Rozpoczął się rejs Szkoły pod Żaglami. Śledź przebieg wyprawy na Facebooku

- Im dalej ląd za rufą tym opadają z nas troski. Zaczyna się rutyna codziennych dni na morzu, gdzie liczy się rytm czterogodzinnych wacht, punktualność posiłków i dokładność utrzymywanego kursu. Teraz będą nami rządzić prawa wiatru i morza, a nie bezduszne przepisy, choć procedur alarmowych na każdą okoliczność nie można lekceważyć. Główny mechanik - chwilowo bezrobotny, bo płyniemy na  żaglach, zrobi całej załodze wykład o zagrożeniu pożarowym - poinformował kapitan Baranowski po wypłynięciu.

Kapitan Krzysztof BaranowskiKapitan Krzysztof Baranowski Fot..: Zbigniew Bosek

Załoga na pokładzie POGORII przebywała już od około 22 września. Te kilka dni przed startem to był czas dla młodzieży, by poznała takielunek, przećwiczyła stawianie żagli czy prace na rejach. - Z kompletnych ignorantów ci młodzi ludzie, którzy nie mieli dotychczas nic wspólnego z rejsami morskimi, mają się w krótkim czasie stać wilkami morskimi i stawiać czoło kolejnym sztormom. Żaglowiec jest obsługiwany ręcznie, żadnych urządzeń wspomagających, lin kilkadziesiąt, a żagli kilkanaście. Najsprawniejszy kapitan nie obsłuży tego sam. Zatem moją rolą jest tak zorganizować szkolenie, żeby już pojutrze można było manewrować pod żaglami i skierować dziób na morze - przekazał Krzysztof Baranowski przed rozpoczęciem rejsu.

Pogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną DłońPogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną Dłoń Fot.: Zbigniew Bosek

Załogę stanowią uczniowie trzecich klas gimnazjum, dla których rejs jest nagrodą za roczną pomoc niesioną ludziom potrzebującym. Spośród wszystkich zainteresowanych, najbardziej aktywni wolontariusze w czerwcu wzięli udział w eliminacjach sportowych w Dęblinie. Trzydziestu najlepszych zostało zakwalifikowanych do udziału w wyprawie. Na POGORII spędzą pierwszy semestr III klasy gimnazjum. Podczas rejsu uczniowie, obok czterogodzinnych wacht pokładowych, realizować będą program szkolny poszerzony o wiedzę żeglarską. By właściwie przygotować się do egzaminu gimnazjalnego, podczas lekcji na morzu młodzież korzystała będzie z podręczników cyfrowych.

Uczestnicy tegorocznej Szkoły pod ŻaglamiUczestnicy tegorocznej Szkoły pod Żaglami Fot.: Zbigniew Bosek

- Wśród młodzieży mamy dwójkę Rosjan, Tatianę i Jelisieja, wybranych w konkursie "Komsomolskiej Pravdy". Założenie było takie, że dostaniemy uczniów władających językiem angielskim, a ci ani w ząb. Skarżą się przy tym, że Polacy nie mówią po rosyjsku Mam nadzieję, że spodoba im się żegluga i to zintegruje całość załogi. A sprawa nie dotyczy tylko tej dwójki Rosjan. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i jego rosyjski odpowiednik już się dogadało, że dobrze byłoby kolejną Szkołę pod Żaglami uruchomić dla mieszanej klasy polsko-rosyjskiej, gdzie językiem porozumienia będzie angielski - podkreśla Krzysztof Baranowski.

Pogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną DłońPogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną Dłoń Fot.: Zbigniew Bosek

Trasa tegorocznej wyprawy wiedzie przez Bałtyk, Morze Północne, Atlantyk i Morze Śródziemne. Załoga pożegluje ze Świnoujścia do Cherbourga we Francji, dalej do Vigo w Hiszpanii, do Funchal na Maderze. Potem obiorze kurs przez Gibraltar do Malagi i dalej do Barcelony, skąd skieruje się do Monaco. Następnie zawinie do Bonifacio we Francji, skąd popłynie do włoskiej Elby. Rejs zakończy się 3 listopada w Genui.

Pogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną DłońPogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną Dłoń Fot.: Zbigniew Bosek

Fundacja Szkoła pod Żaglami powstała w maju 2009 roku z inicjatywy kapitana Krzysztofa Baranowskiego i ma na celu realizację projektu "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń", który nawiązuje do zainicjowanej przed 25 laty idei Szkoły pod Żaglami. To właśnie na potrzeby tego przedsięwzięcia wybudowano żaglowiec POGORIA, na pokładzie którego w 1983 roku trzydziestu uczniów wyruszyło w rejs z Gdyni przez Morze Śródziemne, Ocean Indyjski, wokół Afryki z powrotem do Polski. Obecnie idea "Szkoły pod Żaglami" jest kontynuowana m.in. w Kanadzie. - Wykorzystując walory morskiej żeglugi Szkoła pod Żaglami zapewnia pozytywne kształtowanie charakterów nie zaniedbując przy tym edukacji zgodnie z normalnym programem szkolnym. Dzięki temu uczniowie nie tracą nic z powodu nieobecności w macierzystej szkole, ale zyskują niezwykły szlif, który pozwala im później osiągać niezwykłe efekty w realizacji drogi życiowej - podkreśla kapitan Krzysztof Baranowski.

Zobacz też galerię zdjęć z rozpoczęcia rejsu!

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na oficjalnej stronie Szkoły pod Żaglami.