ME klasy 49er: Polacy w czołówce, wszystkie trzy załogi w finałach

Wszystkie trzy polskie załogi zakwalifikowały się do rundy finałowej żeglarskich Mistrzostw Europy klasy 49er. Regaty odbywają się na włoskim jeziorze Garda i potrwają do 15 września.

Polacy w finałach ME klasy 49er! Kibicuj żeglarzom na Facebooku

Po trzecim, ostatnim dniu rundy kwalifikacyjnej Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński - tegoroczni olimpijczycy - plasują się na 2. miejscu. Piątą lokatę zajmują Tomasz Januszewski i Jacek Nowak, a na 17. pozycji eliminacje zakończyli Marcin Czajkowski i Marcin Rymer.

49er Team Polska w Mistrzostwach Europy na jeziorze Garda49er Team Polska w Mistrzostwach Europy na jeziorze Garda Fot.: Magdalena Czajkowska

- Udało się rozegrać trzy wyścigi w obu grupach kwalifikacyjnych - żółtej i niebieskiej. Wszystkie załogi 49er Team Polska żeglowały dziś wyśmienicie. W żółtej grupie ścigał się Tomek z Jackiem, którzy przekraczali linię mety odpowiednio na 5, 8 i 1 miejscu. Grupę niebieską zasiliły dwie polskie załogi: Marcin Czajkowski i Rymer (11, 1, 3) oraz Łukasz z Pawłem (4, 5, 2). Takimi wynikami zakończyły się kwalifikacje do rozgrywanych od jutra wyścigów finałowych w złotej i srebrnej grupie.

Wszystkie polskie załogi weszły do walczącej o medale, złotej grupy. W rundzie finałowej zawodnicy zaczynają ścigać się z tzw. "carte blanche", bo punktacja się zeruje, więc w finałach wszystko się może zdarzyć - relacjonuje Magdalena Czajkowska.

- Za nami trzy wyścigi rundy eliminacyjnej. Bieg długodystansowy zakończyliśmy na 18. miejscu, co dało nam 9 punktów na początek i przydział do grupy żółtej. W poniedziałek, żeglując w dwóch wyścigach, zajęliśmy bardzo dobre pozycje. Kończąc wyścigi na miejscach 2, 2 wskoczyliśmy na 3. miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Dziś ostatni dzień eliminacji. A od jutra runda finałowa, wyścigi w grupach: złotej (najlepszych 25 łódek) i srebrnej (reszta). A najciekawsze będzie to, że w rundzie finałowej punkty zostaną wyzerowane i cała walka o miejsca zacznie się od nowa! - informują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.

- Kwalifikacje zakończyliśmy wysoką lokatą. Od jutra ścigamy się w złotej grupie z wyzerowanymi licznikami. Zaczniemy walkę na dobre. Lokaty z rundy eliminacyjnej uważamy za dobry prognostyk na kolejne wyścigi :) Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej roboty jednak wiadomo, że kilka drobnostek można poprawić i tym samym zyskiwać jeszcze większą przewagę, prędkość i czysty wiatr - powiedzieli Tomasz Januszewski i Jacek Nowak.

49er Team Polska w Mistrzostwach Europy na jeziorze Garda 49er Team Polska w Mistrzostwach Europy na jeziorze Garda  Fot.: Magdalena Czajkowska

- Dzisiaj zakończyliśmy eliminacje. Dobry dzień za nami.11, 1 i 3 miejsce cieszy, bo dały nam awans do żółtej grupy (top 25 lodek). Od jutra zaczyna z "wyzerowanymi" licznikami punktowymi, wiec jeszcze wszystko tak naprawdę przed nami. 9 wyścigów finałowych, a później nowa forma Theatre Style Racing. Będzie się działo! Pozdrawiamy z Gardy -  przekazali Marcin Czajkowski i Marcin Rymer.

Program regat:

12 września - 3 wyścigi rundy finałowej w 3 grupach

13 września - 3 wyścigi rundy finałowej w 3 grupach

14 września - 3 wyścigi rundy finałowej w 3 grupach

15 września - 3 wyścigi rundy finałowej "theatre style" w 4 grupach po 8 załóg, wyścig medalowy z udziałem 4 najlepszych załóg