Oracle Team USA triumfuje w America's Cup World Series

Widowiskowe zmagania najlepszych żeglarzy świata, jedne z najszybszych katamaranów na starcie! To właśnie inauguracyjne regaty drugiej serii America's Cup world Series. Zwycięzcą prestiżowych wyścigów został Oracle Team USA! Regaty, które zostały rozegrane od 23 do 26 sierpnia w San Francisco w USA, stanowiły element przygotowań do rywalizacji o najcenniejsze trofeum żeglarskie, jakim jest Puchar Ameryki.

Śledzisz zmagania pretendentów do Pucharu Ameryki? Podyskutuj na Facebooku

Po wygranych pojedynkach meczowych Russela Cuttsa, to Jimmy Spithill triumfował w wyścigach flotowych. Tym samym w klasyfikacji generalnej Oracle Team USA ze sternikiem Jimmym Spithillem zdobył 86 punktów, zachowując zaledwie jeden punkt przewagi nad drugim w "generalce", włoskim teamem Luna Rosa Piranha z Chrisem Draperem za sterem. Trzecią lokatę, z 65 punktami na koncie, zajmuje Team Korea, którego skipperem jest Nathan Outteridge.

Oracle Team USA w America's Cup World Series w San FranciscoOracle Team USA w America's Cup World Series w San Francisco Fot.: Gilles Martin-Raget

W regatach ścigali się także szwedzki Artemis Racing, brytyjski zespół Ben Ainslie Racing, China Team, Emirates Team New Zeland oraz francuski zespół Energy Team.

Narodziny Pucharu

W 1851 roku książę Albert otworzył w Londynie pierwszą Wystawę Światową. Celem tej imprezy było uświetnienie brytyjskiej dominacji. Na ekspozycję z Nowego Jorku przybył szkuner America z komandorem New York Yacht Club Johnem Stevensem na pokładzie. Komandor postanowił rzucić wyzwanie brytyjskim regatowcom, w których przekonaniu głęboko zakorzenione było władanie nad morzami.

Oracle Team USA w America's Cup World Series w San FranciscoOracle Team USA w America's Cup World Series w San Francisco Fot.: Guilain Grenier / Oracle Team

Początkowo niechętny, Royal Yacht Squadron ostatecznie, po niepochlebnym artykule w "The Times", zdecydował się zorganizować regaty wokół wyspy Wight. Nagrodą miał być srebrny dzbanek zwany Pucharem 100 Gwinei, wykonany w 1848 roku przez londyńską firmę jubilerską Roberta Garrarda. Przebieg wyścigu z pokładu swojego jachtu obserwowała m.in. królowa Wiktoria.

Do rywalizacji wystawiono flotę 16 jachtów. Choć America wystartowała z opóźnieniem, szybko zdołała wyrównać straty do rywali i jako pierwsza wpłynęła na metę. Na pytanie Królowej Wiktorii, o to który jacht jest drugi, padła słynna już odpowiedź "nie ma drugiego, Wasza Wysokość". Aurora, najmniejsza ze startujących jednostek, linię mety minęła osiem minut później. Gdyby jednak zastosowano system przeliczników, wyprzedziłaby Americę.

Oracle Team USA w America's Cup World Series w San FranciscoOracle Team USA w America's Cup World Series w San Francisco Fot.: Guilain Grenier / Oracle Team

Ostatecznie, to właśnie nowojorski szkuner zdobył puchar i tak też, na część zwycięskiej jednostki, powstało najbardziej pożądane trofeum żeglarskie - Puchar Ameryki. Właściciele żaglowca zdecydowali się przekazać puchar do New York Yacht Club, gdzie został przez 132 lata, a Amerykanie zdołali odeprzeć 25 wyzwań, które nadchodziły z klubów żeglarskich z całego świata.

W akcie darowizny zapisano m.in. "to trofeum przechodnie, mające być przedmiotem przyjacielskiej rywalizacji między Narodami". Klub rzucający wyzwanie dotychczasowemu posiadaczowi pucharu nazwano z angielskiego challengerem. Natomiast obrońca trofeum zwany jest defenderem.

AC World Series

America's Cup World Series to cykl wyścigów stanowiący pierwszy etap rywalizacji zespołów przygotowujących się do 34. Pucharu Ameryki. Pierwsza seria wyścigów - AC World Series 2011/2012 - zakończyła się 1 lipca w New Port. Wówczas zwycięzcą został Oracle Team USA ze sternikiem Jimmym Spithilem. Drugi był Emirates Team New Zeland, a na trzecim miejscu uplasował się Artemis Racing.

Oracle Team USA w America's Cup World Series w San FranciscoOracle Team USA w America's Cup World Series w San Francisco Fot.: Gilles Martin-Raget

Natomiast druga seria regat - AC World Series 2012/2013 - zainaugurowana właśnie w San Francisco, potrwa do 19 maja i zakończy się we włoskim Neaoplu.

Podczas regat w ramach America's Cup World Series żeglarze ścigają się na nowoczesnych katamaranach klasy AC45 o długości 13,45 m. Rywalizacja odbywa się zarówno w wyścigach flotowych, jak i pojedynkach match racingowych, czyli jeden na jednego.

Louis Vuitton Cup

Po zakończeniu America's Cup World Series, kolejnym etapem rywalizacji będą regaty Louis Vuitton Cup, które rozegrane zostaną między 4 sierpnia a 1 września przyszłego roku w San Francisco. Wówczas żeglarze przesiądą się na większe jednostki - katamarany klasy AC72 o długości 22 m.

Oracle Team USA w America's Cup World Series w San FranciscoOracle Team USA w America's Cup World Series w San Francisco Fot.: Gilles Martin-Raget

Regaty odbędą się w formule match race, czyli jeden na jednego. W wyścigach eliminacyjnych rozegrane zostaną dwie serwie tzw round robins - pojedynków każdy z każdym. Zwycięzca eliminacji w półfinale uzyskuje prawo wyboru przeciwnika do walki o awans do finału. Natomiast załoga, która wygra finał uzyskuje prawo do rywalizacji o Puchar Ameryki z jego dotychczasowym obrońcą.

Finał America's Cup

Finałowe zmagania o historyczny Puchar Ameryki odbędą się między 7 a 22 sierpnia 2013 w San Francisco. W regatach zawodnicy również walczyć będą na katamaranach klasy AC72, zaprojektowanych specjalnie na przyszłoroczną edycję wyścigu. Dla Oracle Team USA, obrońcy trofeum, będzie to walka o to, by po raz pierwszy od 18 lat, srebrny dzban pozostał w rękach Amerykanów.

Rywalizacja o srebrny dzban! Dowiedz się więcej o regatach o Puchar Ameryki!