Rosyjscy żeglarze w rejsie "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń"

- Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego od wielu tygodni przygotowuje się na przyjęcie w kolejnej edycji projektu "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" dwóch rosyjskich uczestników oceanicznego rejsu żaglowca POGORIA - poinformował Krzysztof Baranowski.

Brałeś udział w rejsie Szkoły pod Żaglami? Podziel się wrażeniami na Facebooku

- Dziewczyna i chłopiec w wieku 15-16 lat zostali wybrani w konkursie "Komsomolskiej Prawdy", która przejęła patronat nad ich udziałem. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które pośredniczy w tym przedsięwzięciu sugeruje, by po tym eksperymentalnym udziale dwójki Rosjan w polskim przedsięwzięciu edukacyjnym, kolejna przyszłoroczna edycja składała się po połowie z Polaków i Rosjan.

Zbliżony charakterem rejs dookoła Ameryki Południowej prowadził już kapitan Krzysztof Baranowski w roku szkolnym 1988/89. Uczestniczyli wtedy w równej ilości uczniowie z Rosji, Polski i Stanów Zjednoczonych, a obowiązującym językiem na pokładzie był język angielski - dodał kapitan.

Tegoroczny rejs w ramach projektu Fundacji Szkoła pod Żaglami "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" rozpocznie się 22 września. Za roczną pomoc niesioną innym 30 uczniów II klas gimnazjum na pokładzie POGORII wyruszy w morską podróż ze Świnoujścia przez Ronne na Bornholmie do Stavanger w Norwegii. Dalej w stronę Vigo w Hiszpanii, do Funchal na Maderze. Potem obiorą kurs przez Gibraltar do Malagi i dalej do Barcelony, skąd pożeglują do Monaco. Następnie skierują się do Bonifacio we Francji, skąd popłyną do włoskiej Elby. Rejs zakończy się 3 listopada w Genui.

Fundacja Szkoła pod Żaglami powstała w maju 2009 roku z inicjatywy kapitana Krzysztofa Baranowskiego. Projekt "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń"  ma na celu m.in. popularyzację kultury marynistycznej wśród młodzieży.

Kapitan Krzysztof Baranowski - dowiedz się więcej! Szczegółowe informacje dostępne na oficjalnej stronie Szkoły pod Żaglami.