49er Grand Prix Gdynia: spektakularne prędkości pod żaglami

Żeglarska Formuła 1, spektakularne prędkości, ogromne emocje! To właśnie LOTTO Cup 49er Grand Prix Gdynia, regaty w najszybszej z klas olimpijskich. Impreza już między 10 a 13 lipca przy Bulwarze Nadmorskim.

Dołącz do nas na Facebooku

- Koncepcją regat jest pokazanie żeglarskiej rywalizacji widzom, turystom, dlatego trasa wyścigów będzie usytuowana bardzo blisko brzegu, praktycznie przy samym Bulwarze Nadmorskim. Program regat zawiera 13 wyścigów eliminacyjnych + 1 medalowy oraz specjalną formę ścigania w systemie Speed Race. W regatach startują polscy oraz zagraniczni zawodnicy - Kadra Narodowa i Olimpijska - mówi Magdalena Czajkowska, organizator imprezy. - Jeden z wyścigów zostanie rozegrany w systemie Speed Race, dzięki czemu lodzie będą mogły osiągnąć zawrotne prędkości. Komentarz na żywo zapewni widzom sporo energii - dodaje Magdalena Czajkowska.

LOTTO Cup 49er Grand Prix GdyniaLOTTO Cup 49er Grand Prix Gdynia Fot.: 49ergrandprix.com

W regatach udział wezmą m.in. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy reprezentować będą Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Oprócz nich na starcie zobaczymy także Tomasza Januszewskiego i Jacka Nowaka, team Maciej Kondlewski i Grzegorz Goździk, zespół Paweł Kamiński i Marcin Żurawski oraz Marcina Czajkowskiego i Marcina Rymera. Nie zabraknie również gości z zagranicy, a wśród nich m.in. Szwedzi Nils Akervall i Sebastian Nulli.

 

- 49er jest dwuosobową łódką typu skiff, na której zarówno sternik jak i załogant trapezuje nad wodą (osoby wiszą w specjalnych hakach na linkach zaczepionych do masztu). Łódki typy skiff charakteryzują się bardzo dużą wywrotnością i wymagają od załogi niesamowitego zgrania. Duże prędkości, jakie są w stanie rozwinąć 49ery, są możliwie dzięki odpowiednim zgraniu teamu w pracy ciałem, żaglami oraz sterem. Ze względu na to, że akcja na wodzie zmienia się w każdej sekundzie wyścigu, to sternik jak i załogant muszą ze są współpracować non-stop. Sternik podejmuje taktyczne decyzje gdzie płynąć, jak wykorzystać najlepiej wiatr czy też jak ustawić się najlepiej w stosunku do przeciwników. Załogant zaś oprócz kontroli prędkości łódki (cały czas próbuje utrzymać maksymalną prędkość) musi rozglądać się po akwenie, by dzięki trafnym informacjom pomóc partnerowi objąć najlepszą drogę żeglugi - mówią organizatorzy.

- Prędkość, akcja, nieprzewidywalność, niebezpieczeństwo - tak klasę 49er opisuje trener kadry Paweł Kacprowski, olimpijczyk z Sydney w 2000 r. ZOBACZ WYWIAD.

LOTTO Cup 49er Grand Prix GdyniaLOTTO Cup 49er Grand Prix Gdynia Fot.: 49ergrandprix.com

Impreza LOTTO Cup 49er Grand Prix Gdynia to nie tylko żeglarskie zmagania. Chętni będą mogli wziąć udział w turnieju unihokeja. Stacja Bosmana to miejsce gdzie będzie można posłuchać morskich opowieści o dawnych czasach na okrętach i nauczyć się wiązania węzłów. "Silent" Zumba / Fitness to zabawa przy dźwiękach muzyki pod okiem profesjonalnych trenerów. Natomiast ratownicy WOPR przeprowadzą warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej.

LOTTO Cup 49er Grand Prix GdyniaLOTTO Cup 49er Grand Prix Gdynia Fot.: 49ergrandprix.com

Widowiskowa rywalizacja w najszybszej klasie olimpijskiej, atrakcje dla widzów i emocjonujący komentarz na żywo! LOTTO Cup 49er Grand Prix Gdynia już między 10 a 13 lipca przy Bulwarze Nadmorskim!

Więcej informacji o imprezie można znaleźć TUTAJ.