Kapitanowie oceanicznych szlaków

Legendarni ludzie morza, wielcy kapitanowie polskiej floty handlowej, niezwykła historia statków i ich dowódców. "Kapitanowie Oceanicznych Szlaków" to literacki portret polskich kapitanów żeglugi wielkiej. Morskie wspomnienia spisane przez Andrzeja Soysala, kapitana, który dowodzi statkami Polskiej Marynarki Handlowej.

Conradowskie powieści takie, jak "Zwierciadło morza", czy "Lord Jim" stały się początkiem morskiej przygody wielu żeglarzy. To właśnie od Josepha Conrada, którego autor określa mianem Kapitana Kapitanów, rozpoczyna się wędrówka po oceanicznych szlakach. Jak pisał Conrad w "Zwierciadle morza": "Tajemnica doskonałości wielu statków zawarta jest w ich dowódcach". Właśnie ten ideał służy Soysalowi do prezentacji legendarnych polskich kapitanów miary Konstantego Maciejewicza. W książce nie zabrakło także wspomnień o Tadeuszu Meissnerze, Stefanie Gorazdowskim i wielu innych. Andrzej Soysal nie pomija również siebie. Na kartach swej książki opowiada m.in. o tym jak dowodził promami pasażerskimi Polskiej Żeglugi Bałtyckiej "Łańcutem" i "Wilanowem".

"Kapitanowie Oceanicznych Szlaków" to siódma książka Andrzeja Soysala. Autor wcześniej wydał m.in. "Wilhelm Gustloff - zagłada przyszła z głębin". Dziś, kiedy polska flota handlowa praktycznie nie istnieje, książka "Kapitanowie Oceanicznych Szlaków" jest wartościowym wspomnieniem dowódców statków pływających głównie podczas drugiej wojny światowej.