Volvo Ocean Race. Okołoziemski wyścig z czasem

Sześć dzielnych załóg, dziewięć miesięcy zmagań z szalejącym wiatrem, ponad 39 tys. mil żeglugi przez sztormowe wody oceanów. To regaty Volvo Ocean Race, załogowy, etapowy wyścig dookoła globu. Pierwszy pojedynek, tzw. wyścig portowy rozpocznie się już 29 października.

Regaty Volvo Ocean Race rozgrywane są co trzy lata. W tym roku wyścig odbędzie się już po raz jedenasty. W tegorocznej edycji regat udział weźmie sześć załóg. To najmniejsza dotąd flota Volvo Ocean Race. Początkowo żeglarze zmierzą się w tzw. wyścigach portowych, które ruszają już 29 października. Oficjalny start pierwszego etapu regat nastąpi 5 listopada w Alicante w Hiszpanii, skąd flota pożegluje do Kapsztadu.

39 tys. mil żeglugi

Tegoroczna edycja regat Volvo Ocean Race podzielona będzie na dziewięć etapów. Pierwszy z nich rozpocznie się w Alicante. Załogi mają do pokonania 6500 Mm do Cape Town w Kapsztadzie. Dalej flota skieruje się do Abu Dhabi. Następnie żeglarze popłyną do Sanya w Chinach. Dalej trasa regat wiedzie do Auckland w Nowej Zelandii, przez Przylądek Horn do Itaja~ w Brazylii. Następnie flota obierze kurs na Miami, skąd pożegluje do Lizbony, dalej do Lorient we Francji. Regaty zakończą się w lipcu przyszłego roku w Galway w Irlandii.

Sześciu wspaniałych

W tym roku do regat Volvo Ocean Race zgłosiło się sześć załóg. Jest to, jak do tej pory najmniejsza flota w historii wyścigu. W regatach udział wezmą: francuski zespół Groupama Sailing Team pod wodzą Francka Cammasa, załoga Abu Dhabi Ocean Racing, której sternikiem będzie Ian Walker, team Puma Ocean Racing ze sternikiem Kenem Read'em, zespół Emirates Team New Zealand, któremu przewodził będzie Chris Nicholson, hiszpański Team Telefónica, którego sternikiem będzie Iker Martinez i Team Sanya z Chin pod wodzą Mike'a Sandersona.

Powiew historii

Początkowo organizatorami tych okołoziemskich regat były Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna i Whitbread PLC. Pierwszą edycję wyścigu przeprowadzono jako Whitbread Round The Word Race. Regaty rozpoczęły się 8 września 1973 roku w Portsmouth. Na starcie stanęło 167 żeglarzy na pokładach siedemnastu jachtów. W stawce były także dwa polskie jachty: "Otago", którym dowodził Zdzisław Pieńkawa i "Copernicus" z kapitanem Zygfrydem Perlickim. Jak do tej pory, w historii regat był to jedyny wyścig, w którym udział wzięły polskie załogi. W 2001 roku zmienił się główny sponsor regat. Został nim koncern motoryzacyjny Volvo, w wyniku czego nazwę wyścigu zmieniono na Volvo Ocean Race.

Ekstremalny test żeglarskich umiejętności, wyczerpujący wyścig z czasem, ciągły brak snu, zmęczenie, nieustanne zmagania z wiatrem. To niebezpieczne wyzwanie jakim są okołoziemskie regaty Volvo Ocean Race.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.