Za gorąco na trening? Skocz na wake'a!

W taki upał nawet najbardziej ambitni zwolennicy aktywnego trybu życia tracą ochotę na trening. Jest jednak ciekawy sposób na to, by rozruszać mięśnie przy najwyższych nawet temperaturach.

W czasie letnich upałów sporty wodne to najlepszy sposób na aktywne spędzenie czasu. Z tymi najpopularniejszymi jak windsurfing i kitesurfing jest jednak jeden problem - do ich uprawiania potrzebny jest odpowiednio silny wiatr.

Na szczęście jest inna forma ślizgania się na desce po wodzie, której można spróbować niezależnie od warunków - wakeboarding.

W najpopularniejszym obecnie wydaniu uprawia się go na wyciągach przypominających narciarskie orczyki, gdzie płynący trzyma drążek zamocowany na końcu liny, która ciągnie go od brzegu do brzegu lub wokół wyznaczonej trasy.

Quiksilver / BURN / Roxy - Team Tour '13 - Wakeboard, part 1. from Quiksilver Team Polska on Vimeo .

Kilka minut na wake'u pozwala poczuć mięśnie, o których istnieniu nawet się nie wiedziało. O zaletach takiego treningu przekonała się Karolina Winkowska, mistrzyni świata w kitesurfingu i obecna liderka rankingu PKRA.

- Mieszkam w Warszawie, gdzie nie mam szans popływać z latawcem. Na Hel jadę 6 godzin, a na najbliższy wyciąg 10 minut. Rok temu zaczęłam spędzać na wake'u sporo czasu i naprawdę bardzo dużo mi to dało. Nie lubię chodzić na siłownię, a na wyciągu udało mi się bardzo wzmocnić ręce. Dodatkowo miałam do dyspozycji ciekawe przeszkody, które są miłym urozmaiceniem treningu. Jestem mocniejsza, mam lepszy styl na kajcie, słowem same zalety - mówi Winkowska.

Wakeboarding to nie tylko samo ślizganie się po wodzie, ale i freestyle'owe ewolucje. Ich liczba, a także możliwość wykonywania ich we własnym stylu, czy dodawania nowych elementów sprawia, że zabawa na wake'u nigdy się nie kończy.

- W wake'u fajne jest to, że każdy, nawet początkujący, może sobie znaleźć jakiś łatwy trik, nad którym będzie pracował na wodzie i stopniowo przechodził do tych trudniejszych. Znam jednak ludzi, którym wystarczy samo pływanie w kółko i czerpią z tego ogromną przyjemność - dodaje Filip Czerniec, jeden z faworytów zbliżających się mistrzostw Polski w wakeboardingu.

Każdego roku w Polsce przybywa wyciągów, na których można spróbować wakeboardingu. Na małych jeziorkach, zalewach i innych zbiornikach wodnych w całym kraju ustawiane są specjalne konstrukcje, a w powstających obok bazach działają wypożyczalnie sprzętu i szkółki. Wakeparki funkcjonują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Augustowie, Lublinie, Ostródzie, Bydgoszczy, Owińskach (Poznań), Sławutówku, Szczecinie i Świętochłowicach.

Quiksilver / BURN / Roxy - Team Tour '13 - Wakeboard, part 2 - TNG Cable Park - spot chceck. from Quiksilver Team Polska on Vimeo .