Zimowi zdobywcy Nanga Parbat w Warszawie na Przeglądzie Filmów Górskich

Alex Txikon, Muhammad Ali, John Porter - to tylko trójka gości tegorocznego Przeglądu Filmów Górskich, który odbędzie się w Warszawie w Kinie Luna w dniach 9-11 grudnia.

Warszawski Przegląd Filmów Górskich jak co roku składa się z dwóch elementów - spotkań na żywo ze znanymi postaciami światka górskiego i podróżniczego oraz z części filmowej. W tym roku mamy zaszczyt gościć kilka znakomitych osobistości z zagranicy: Hiszpana Alexa Txikona i Pakistańczyka Muhammada Ali "Sadparę " - tegorocznych, pierwszych w historii zimowych zdobywców Nanga Parbat oraz Johna Portera - świetnego brytyjskiego alpinistę starszego pokolenia, obecnie autora obsypanej nagrodami książki "Przeżyć dzień jak tygrys", opisującej m.in. wspólne, ekstremalne wyprawy z Alexem MacIntyre'em oraz Wojtkiem Kurtyką.

Nie zabraknie też polskich prelegentów. Warto wspomnieć przede wszystkim Leszka Cichego i Piotra Korczaka , którzy będą dyskutować o tym, czy legendarny brytyjski wspinacz George Mallory mógł stanąć na szczycie Everestu, oraz Bogumiła Słamę , który opowie o polskim środowisku wspinaczkowym w latach 70. i 80. z charakterystyczną dla siebie werwą i humorem. Jednym z ważniejszych punktów programu będzie opowieść poświęcona legendarnemu inicjatorowi zimowego himalaizmu - Andrzejowi Zawadzie, a wezmą w nim udział uczestnicy kolejnych wypraw Lidera. Nie można też zapomnieć o Paniach, które w tym roku reprezentowane są przez Annę Czerwińską, Annę Okopińską, Monikę Witkowską (zdobywczynię w tym roku Korony Ziemi), Monikę Rogozińską i Miłkę Raulin . Równie ciekawie zapowiada się część filmowa.

Niewątpliwym wydarzeniem będzie pokaz Reel Rock Tour 11 - kolejnej odsłony słynnego amerykańskiego cyklu o najlepszych wspinaczach skalnych, pełnego dobrego humoru, ale i refleksji. Warto też zwrócić uwagę na przepiękny film Splitting Distance - the Descent into a Raging Volcano, opowiadający o zejściu do krateru wulkanicznego z wrzącą lawą na dnie. Równie interesująco zapowiada się produkcja Pavlo Barabasza Pod ciężarem wolności o dźwigających niewyobrażalne wręcz ładunki tragarzach, którzy od lat zaopatrują schroniska w słowackich Tatrach. Zobaczymy również cenione polskie produkcje: m.in. Alpine Wall Tour o wspinaczkowych dokonaniach Łukasza Dudka i Jacka Matuszka, Śnieżna Pantera - jeden z odcinków z udziałem naszego wybitnego skialpinisty Andrzeja Bargiela (przygotowywany dla kanału Discovery), Kanczendzonga - z wyprawy Adama Bieleckiego i Denisa Urubki na ten szczyt, czy też coś z archiwaliów - fragmenty filmu z pierwszej polskiej wyprawy w Karakorum na Malubiting pod kierownictwem Ryszarda Szafirskiego. Jak zwykle przeglądowi towarzyszy stoisko z wydawnictwami górskimi, a także wyjątkowo w tym roku punkt badający wiek serca.

Bilety pojedyncze - ceny:

sob. g. 20.30 i niedz. godz. 20.00: 25 zł

Pozostałe seanse: 20 zł

Karnety: całość: 119 zł, sobota albo niedziela 59 zł

Rezerwacje rzędów:

Rząd 6-7 - karnety na całość

Rzędy 8-10 karnety na sobotę lub niedzielę (w piątek ta rezerwacja nie obowiązuje)

Sprzedaż biletów (również drogą internetową na stronie kina ) rozpocznie się najprawdopodobniej w środę. 30.11.2016 r.

Karnety do nabycia tylko w kasie kina (tel. 226217828)