Reinhold Messner we Władysławowie. Odsłoni Koronę Himalajów

28 czerwca we Władysławowie o godz. 17 zostanie odsłonięta rzeźba ''Korona Himalajów''. Uroczystość uświetni swoją obecnością światowej sławy himalaista Reinhold Messner, który jako pierwszy na świecie zdobył Koronę Himalajów. Obecni będą także wybitni polscy himalaiści.

W poniedziałek 7 kwietnia na terenie Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie rozpoczęły się prace montażowe przy ustawianiu przestrzennej rzeźby Korona Himalajów, inicjatywy której podjęły się Fundacja "Aleja Gwiazd Sportu" we Władysławowie  wraz ze środowiskiem alpinistów Trójmiasta.

Ideą przedsięwzięcia jest pokazanie osiągnięć polskiego himalaizmu w rzeźbie, przedstawiającej w lapidarny sposób Koronę Himalajów czyli czternastu ośmiotysięcznych szczytów Ziemi.

Budowla wykonana jest z bloków piaskowca Waza Stein, sprowadzonego ze Szwecji, występującego w niespotykanych odcieniach szarości i czerwieni o wyjątkowo dekoracyjnych pasiastych krawędziach. Będzie składała się z czternastu skał wysokości od 2,5 do ponad 4 m, ciętych na płyty o grubości od 20 do 50 cm, ustawione na sztorc w odstępach co 15 cm. Poszczególne płyty są przesunięte względem siebie.

Będzie to zwarta, dynamiczna, ciekawa rzeźbiarsko forma, uzyskana poprzez postrzępione szpice, cięte krawędzie i różnorodne, zachowane w stanie naturalnym powierzchnie poszczególnych płyt, przez to uzyskany zostanie dynamiczny światłocień w ciągu dnia i ciekawe efekty podczas nocnego, efektownego podświetlenia.

Na poszczególnych płytach, wyobrażających kolejne szczyty ośmiotysięczne, umieszczone będą napisy z nazwą poszczególnego szczytu i jego wysokością oraz mosiężne tablice, eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów w tym zdobycie Everestu w 1989 roku przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka.

Projekt rzeźby jest wspólnym dziełem profesora Sławoja Ostrowskiego, byłego dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz architektów i plastyków Marzeny i Jacka Bruzdowiczów.

Pomysłodawcami i inicjatorami tego projektu są dr Marek Roslan, lekarz, uczestnik wielu wypraw himalajskich oraz Jerzy Szczepankowski, prezes Fundacji Aleja Gwiazd Sportu, przy aktywnym udziale Michała Kochańczyka, wieloletniego prezesa Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto".

Głównym wykonawcą rzeźby jest Leon Czerwiński, właściciel firmy Murkam w Kawlach Dolnych w pobliżu Przodkowa.

Cała ta skomplikowana operacja: wydobycie i transport granitu ze Szwecji, wykonanie, montaż i oświetlenie współfinasowana jest przez prywatnych sponsorów oraz przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniającego inwestycje w zrównoważone rybactwo.

Prace budowlane są już zaawansowane i w sobotę dniu 28 czerwca 2014 w godzinach popołudniowych odbędzie się uroczystość odsłonięcia rzeźby.

W tym roku na płycie wyobrażającej Everest będą zamieszczone mosiężne tablice informujące o datach i autorach najważniejszych polskich sportowych wejść na ten szczyt. W trakcie tego wydarzenia odsłonięte będą również gwiazdy himalaistów: Reinholda Messnera, Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika i Kingi Baranowskiej.

Uroczystość, która będzie dużym świętem środowiska alpinistycznego i sportowego, uświetni swoją obecnością światowej sławy himalaista Reinhold Messner, który jako pierwszy na świecie zdobył Koronę Himalajów. Obecni będą także wybitni polscy himalaiści.

W przyszłym roku, przy okazji kolejnej gali w Alei Gwiazd Sportu, odsłonięte zostaną tablice na płycie K2 (drugi szczyt świata), w kolejnym roku na Kanczendzondze (trzeci szczyt świata), itd.

źródło: Okazje.info