Wystawa Macieja i Ewy Berbeków we Wrocławiu

W dniach 6 marca - 18 kwietnia we Wrocławiu zaprezentowana zostanie wystawa Macieja i Ewy Berbeków "Między niebem a ziemią", upamiętniającą tragicznie zmarłego wybitnego artystę plastyka i himalaistę. Znajdą się na niej fotografie z wypraw i ekspedycji Macieja Berbeki oraz obrazy i sztandary jego żony, inspirowane wyprawami. Wystawie towarzyszyć będzie również film "Jasna Góra Annapurna" z 1984 roku dokumentujący wyprawę dedykowaną Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Wystawę będzie można oglądać w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański", które mieści się w Galerii Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy pl. bpa Nankiera 8

Wystawę przygotował i zaaranżował syn Macieja i Ewy Berbeków, Stanisław, który wraz z braćmi przejrzał archiwum ojca, uporządkował je, wybrał i zeskanował zdjęcia. Przede wszystkim są to pierwsze, najważniejsze ośmiotysięczniki, jak Annapurna, Manaslu, Cho Oyu, K2, Mount Everest.

Maciej Berbeka urodził się 17 października 1954 r. w Zakopanem. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, gdzie później również nauczał, oraz Wydziału Architektury Wnętrz  Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wraz z żoną Ewą współpracował z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza robiąc scenografię do sztuk. Tworzył też plakaty, zaproszenia.

Od 1979 r. był ratownikiem TOPR, a także przewodnikiem wysokogórskim elitarnej Międzynarodowej Federacji Związków Przewodnickich z licencją IVBV/UIAGM/IFMGA. Zdobywca 5 ośmiotysięczników. Dokonał pierwszych zimowych wejść na Manaslu (1984, razem z Ryszardem Gajewskim), Czo Oju (1985, razem z Maciejem Pawlikowskim) oraz Broad Peak (5 marca 2013 r.) z Adamem Bieleckim, Tomaszem Kowalskim oraz Arturem Małkiem.

Wcześniej był blisko pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak w stylu alpejskim z Aleksandrem Lwowem podczas zimowej polskiej wyprawy na K2 w 1988 - dotarł wtedy do przedwierzchołka Rocky Summit (8028 m n.p.m.) niższego od głównego o kilkadziesiąt metrów, lecz oddalonego o godzinę wspinaczki eksponowaną granią.

Był pierwszym człowiekiem, który zimą przekroczył 8000 m n.p.m. w Karakorum. Zdobył Annapurnę nową drogą - południową ścianą. Był kierownikiem wypraw zimowych na Manaslu i Nanga Parbat. W 1993 zdobył Mount Everest od strony chińskiej. Poprowadził dwie zimowe wyprawy zakopiańczyków na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.), na ścianę Rupal - najwyższą na świecie. Zaginął 6 marca 2013 roku na stokach Broad Peak w Karakorum.