Jedyny pokaz filmu ''McConkey'' w Polsce

Film o życiu ikony sportów ekstremalnych - Shanie McConkey - zostanie wyświetlony po raz pierwszy w Polsce. Premiera filmu ?McConkey? odbędzie się 29 października w Multikinie w Złotych Tarasach. Dokument przedstawia niesamowite wyczyny narciarskie i drogę, jaką trzeba przebyć, aby spełnić swoje marzenia. Shane McConkey na zawsze pozostanie pionierem freeskiingu i ski-BASE jumpingu.

W filmie "McConkey" Red Bull Media House we współpracy z Matchstick Production (MSP) oddają hołd człowiekowi, który wyznaczał nowe granice ludzkich możliwości. Dokument opowiada historię człowieka, ojca i męża, który jak każdy z nas napotykał na swej drodze przeszkody. Sposób w jaki je pokonywał, to prawdziwa lekcja optymizmu. Shane nauczył się żyć pełnią życia - na własnych warunkach, w swój bezkompromisowy sposób. Według niego życie bez pasji nie miało większego sensu, nie wyobrażał sobie pracy od 9:00 do 17:00.

Światowa premiera filmu odbyła się w kwietniu tego roku na festiwalu filmowym Tribeca w Nowym Jorku. Film powstał dzięki ponad tysiącowi godzin archiwalnych materiałów nagranych przez samego bohatera jak i zaprzyjaźnioną wytwónię MSP. W produkcję zaangażowana była również rodzina Shane'a. Prace nad realizacją obrazu zajęły aż 5 lat.

McConkey nie bał się realizować własnych marzeń, bardziej od bezpieczeństwa cenił sobie wolność. Był inspiracją dla wielu sportowców innych dyscyplin, takich jak Travis Pastrana, ale i osób zupełnie niezwiązanych ze światem sportu. Wobec Shane'a nie można było przejść obojętnie - zadziwiał, wzruszał i rozśmieszał.

Dzięki patentom, które stosował w swojej jeździe znacząco wpłynął na rozwój narciarstwa. Shane był jednym z pionierów freeskiingu, czyli narciarstwa wolnego od zasad i wszelkich granic. Znajdował sposoby na poskromienie najtrudniejszych tras na najwyższych szczytach. Był też znakomitym BASE jumperem oraz mistrzem lotów w kombinezonie wingsuit. Chociaż McConkey nie był pierwszym, który oddał skok base na nartach, to jako pierwszy dostrzegł potencjalny wpływ tej dyscypliny na odkrywanie nowych szlaków narciarskich w miejscach uznawanych za niedostępne. McConkey stał się jednym z liderów w łączeniu dyscyplin, czego rezultatem był ski-BASE wingsuit flying: zjazd z góry na nartach, odrzucenie nart, a następnie lot w kombinezonie wingsuit zakończony opadaniem na ziemię na spadochronie.

Pomimo tego, że McConkey był najlepszy w tym co robił, w powietrzu był zależny od czynników, których nie był w stanie kontrolować. 26 marca 2009 roku, w wieku 39 lat, Shane McConkey zginął w wypadku w Dolomitach we Włoszech, do którego doszło podczas jednego ze skoków.

Dochód z filmu zasili fundusz utworzony dla rodziny McConkey - żony Sherry i córki Ayli. Donację można składać również na rzecz fundacji McConkey'a, która wspiera ochronę środowiska i działania charytatywne.

Strona fundacji: http://shanemcconkey.org/the-foundation/

Premiera filmu "McConkey" w Polsce

29 października 2013 r., godz. 20.00 Multikino, Złote Tarasy

Więcej o biletach na: www.redbull.pl/mcconke y i www.multikino.pl. Wkrótce będzie też można wygrać wejściówki na off.sport.pl. Bądźcie czujni.