Reinhold Messner przyjacielem Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi

Najbardziej znany himalaista świata Reinhold Messner został przyjacielem Centrum Górskiego Korona Ziemi, które powstaje w Zawoi. - To kolejny wielki krok naprzód dla polskiej wspinaczki - napisał Messner.

Messner to pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Zgromadził wszystkie czternaście ośmiotysięczników w 16 lat. W latach 80. świat śledził jego wyścig z Jerzym Kukuczką. Messner swój ostatni szczyt - Lhotse - zdobył w 17 października 1986 roku. Kukuczka na czternasty ośmiotysięcznik - Sziszapangmę - wszedł 18 września 1987 roku. Droga po Koronę zajęła mu ponad osiem lat.

Messner został kolejnym ambasadorem Centrum Górskiego Korona Ziemi, które powstaje w Zawoi. Oprócz niego z ''muzeum'' związani są m.in. pisarka Bernadette McDonald i himalaiści Kurt Diemberger, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik czy Janusz Kurczab.

Oprócz wystaw związanych z podróżami, etnografią czy turystyką wysokogórską, przy ''muzeum'' powstanie ''zielona szkoła'' centralne archiwum górskie i rada naukowa.

- Mieliśmy budować muzeum, ale wydało się to zbyt ograniczoną formułą. Stąd pomysł na Centrum Górskie - Korona Ziemi. Nowoczesne zderzenie nauki z technologią i wspinaczki z turystyką - mówił Bartosz Krawczak, człowiek, który sobie ten ośrodek wymarzył, a potem te marzenia wychodził.

Więcej o Centrum Górskim Korona Ziemi >>