Zakończył się pierwszy w Polsce kurs freetourowy

W Tatrach odbył się pierwszy kurs freetourowy organizowany w ramach cyklu szkoleń ?Never Stop Exploring Safely? Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR.

Od 5 lat Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR organizują w Tatrach szkolenia lawinowe przeznaczone dla miłośników jazdy poza trasami na nartach i snowboardzie. Ich uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu planowania wypraw w góry, oceny zagrożenia lawinowego i ratownictwa z użyciem podstawowego sprzętu lawinowego (detektor, sonda, łopatka).

W ramach akcji odbywającej się pod hasłem "Never Stop Exploring Safely" organizowane są także szkolenia na poziomie zaawansowanym, w czasie których szczególna uwaga przykładana jest do kwestii poruszania się w terenie (wyboru tras podejścia i zjazdu), a także ćwiczone są bardziej skomplikowane scenariusze zasypań.

W tym roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rosnącej grupy młodych freeriderów, którzy coraz częściej wychodzą w teren wysokogórski zorganizowane zostało szkolenie freetourowe.

- Freeride i skituring to dwie bliskie sobie formy narciarstwa. Jest jednak jedna podstawowa różnica - miejsce jakie w planie kolejnego dnia na nartach zajmuje zjazd z jakiegoś szczytu. Stąd też oczywista różnica w sprzęcie. Freeriderzy potrzebują szerokich, długich nart, na których mogą z dużą prędkością pokonywać zbocza, pewnie lądować po skokach i "surfować" w świeżym puchu. Z kolei długie, całodzienne skiturowe wycieczki wymagają sprzętu lekkiego, o znacznie mniejszych rozmiarach, który może nie ułatwia zbytnio jazdy w głębokim śniegu, ale pozwala za to szybko poruszać się w terenie. Tak było przynajmniej dotychczas. W mediach branżowych, katalogach producentów czy dyskusjach na forach internetowych na dobre już zadomowiło się nowe określenie: "freetour". Co oznacza? Po prostu, połączenie tego co najlepsze w dwóch światach - swobody poruszania się w terenie z możliwością czerpania jak największej przyjemności ze zjazdu - tłumaczy Jacek Będkowski, jeden z organizatorów szkoleń PSF i TOPR.

Na kursie, który odbył się w miniony weekend w okolicach Murowańca można było zobaczyć całą gamę sprzętu wykorzystywanego obecnie w górach. Od wąziutkich i prostych skitourowych klasyków, poprzez najnowsze lekkie narty z technicznymi wiązaniami, aż po najszersze deski do jazdy w głębokim puchu. Niezależnie od tego jaki sprzęt wybrali uczestnicy, kurs był dla nich okazją do zdobycia lub podniesienia poziomu swoich umiejętności.

W czasie zajęć w terenie ćwiczone były tak proste z pozoru sprawy jak prawidłowe wykonywanie zwrotów i podejście zakosami, podchodzenie w rakach i z czekanem w stromym terenie, ale i bardziej skomplikowane jak zakładanie stanowiska i asekuracja z użyciem podstawowego sprzętu wspinaczkowego. Program zajęć obejmował także naukę nawigacji z użyciem mapy i kompasu oraz przypomnienie zagadnień związanych z tematyką lawinową. Kurs zakończyła wspólna wycieczka, w czasie której uczestnicy mieli okazję m.in. przećwiczyć zjazdy na linie w górnej części żlebu opadającego ze Świnickiej Przełęczy.

- Naszym kursom przyświeca hasło "Never Stop Exploring Safely". Bezpieczeństwo to nie tylko wiedza na temat lawin, ale także umiejętność poruszania się w trudnym terenie. Ponieważ miłośnicy jazdy poza trasami docierają w poszukiwaniu dobrych warunków coraz dalej i wyżej, postanowiliśmy stworzyć kurs, na którym zdobędą potrzebne im w takich sytuacjach umiejętności. W kolejnych latach z pewnością rozwijać będziemy koncepcję naszych szkoleń, tak by każdy mógł dowiedzieć i nauczyć się jak najwięcej na temat bezpiecznej eksploracji gór. - zapowiada Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu.

Tymczasem wciąż jeszcze można zarejestrować się na kurs lawinowy na poziomie zaawansowanym, który odbędzie się w najbliższy weekend w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Tydzień później w tym samym miejscu odbędzie się szkolenie na poziomie podstawowym, kończące tegoroczną, 5. edycję akcji Never Stop Exploring Safely.

Więcej informacji na temat programu szkoleń i rejestrację znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.