Festiwal filmu górskiego w Chicago

Po raz pierwszy w historii Chicago Fundacja Kultury Tatrzańskiej zorganizowała trzydniowy festiwal filmu górskiego (14-16.12). Festiwalowi towarzyszyła wystawa zdjęć górskich i konkurs fotograficzny. - Widzę, że ten festiwal był wam bardzo potrzebny - powiedział jeden z gości, reżyser Jerzy Porębski, którego film ''Kukuczka'' wygrał nagrodę specjalną publiczności.

Fundacja zaprosiła publiczność do multimedialnego widowiska związanego z górami i ich interakcją z ludźmi za pomocą sportu, alpinizmu, i kultury. Jako specjalny gość przyleciał z Polski Jerzy Porębski, producent filmów górskich, scenarzysta i reżyser.

Jerzy Porębski mówił o jego doświadczeniach związanych z tworzeniem filmów, o przeżyciach i spotkaniach z górami na całym świecie. Innymi gośćmi specjalnymi byli Tatry Ski Club promujący nadchodzący sezon narciarski, koło numer 86 ze Związku Podhalan reprezentujące polskie Pogotowie Górskie "TOPR" oraz reprezentacja członków Klubu Wysokogórskiego w Chicago, którzy promują wspinaczkę górskie i alpinizm.

Pokazane zostały pełne życia fotografie gór Tomasa Hulika, Macieja Gąsienicy, Andrzeja Kulki, Wojciecha Hyca oraz zdjęcia osób, które nadesłały je na konkurs

Festiwal został zamknięty ceremonią ogłoszenia wyników i wręczenia nagród oraz występem ludowego zespołu "Tatry", który przedstawił autentyczne tańce góralskie.

Specjalne jury składające się z krytyków filmu i fotografii ogłosiło werdykt festiwalu:

Grand Prix - "Sztuka wolności" Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza

Najlepszy film - "Vertical sailing Greenland" Sean Villanueva O'Driscoll

Nagroda Specjalna Jury - " Kukuczka" Jerzego Porębskiego

Najlepsze Zdjęcia Filmowe - "Wysokie Tatry" Pavol Barabas i Tomas Hulik

Nagroda Publiczności - " Kukuczka" Jerzego Porębskiego

Specjalne Uznanie Dyrektora festiwalu - "Moonflower" Alastair Lee

Specjalne Uznanie Dyrektora festiwalu - "Baca Jano Cervien" Lubo Viluda

Najlepsze zdjęcie - "Wspinaczka w chmurach" Piotra Jakubowskiego

Podziękowania organizatorów

Był to prawdziwie przełomowy festiwal filmu górskiego w Chicago, bardzo ciepło przyjęty ze względu na różnorodność filmów i liczebność uczestników. Jesteśmy szczególnie wdzięczni osobom, z różnych krajów, przysyłających do Fundacji, informacje o wsparciu i gratulacje podjętej inicjatywy oraz życzenia powtórzenia festiwalu w roku 2013.

Szczególne podziękowanie składamy na ręce zarządu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego za wsparcie naszej inicjatywy i udzielenia honorowego patronatu naszemu festiwalowi.

Pragniemy podziękować również wszystkim swoim sponsorom, uczestnikom, gościom specjalnym i wolontariuszom za współudział w stworzeniu festiwalu z takim sukcesem a przede wszystkim w tworzeniu tak przemiłej atmosfery tych trzech dni świętowania gór. Tak jak powiedział na zakończenie nasz gość z Polski Jurek Porębski, "Widze, że ten festiwal był Wam bardzo potrzebny"

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.