Kongur Shan 2012: polscy wspinacze założyli obóz II

- Po 10 godzinach walki w świeżym śniegu, założyliśmy obóz II na wysokości 5200 m. Na zejście założyliśmy stanowiska tzw. Abałakowy. Dziś pogoda w kratkę, próbujemy się przebić do obozu III. Wszyscy cali i zdrowi - przekazał 29 lipca Marcin Hennig, kierownik Wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu na Kongur Shan.

Dołącz do nas na Facebooku

Celem ekspedycji jest dokonanie pierwszego polskiego i pierwszego kobiecego wejścia na Kongur Shan (7719 m n.p.m) w Chinach zachodnich, jeden z najtrudniejszych szczytów siedmiotysięcznych.

Kongur ShanKongur Shan Fot.: Hennig.gd.pl

W pierwszej części wyprawy zespól planuje zdobyć Aklangam (7004 m n.p.m). - Góra położona na północny-zachód od szczytu stanowiącego główny cel wyprawy. Jest ostatnim wybitnym wierzchołkiem z tej strony masywu, który następnie opada gwałtownie ku miejscu gdzie zlewają się z sobą rzeki Kiengszybiersu i Modżysu, tworząc rzekę Giozdarji. Szczyt, choć technicznie znacznie łatwiejszy niż Kongur Tagh, bardzo długo pozostawał niezdobyty. Pierwszego wejścia dokonała południowo-zachodnią granią wyprawa rosyjska pod kierownictwem A. Lebiediewa dopiero w roku 2002. W roku 2007 także Rosjanie dokonali pierwszego trawersu góry. Zarówno droga pierwszych zdobywców, jak i trawers, wycenione zostały w skali rosyjskiej na 4B. Góra nie ma wejścia polskiego ani kobiecego - informują wspinacze.

Kolejnym celem ekspedycji będzie Kongur Shan (7719 m n.p.m). - Według statystyk na Kongurze działało jak dotąd ponad 20 wypraw. Do tej pory odbyły się już trzy nieudane polskie próby (1999r. - na drodze japońskiej, 2002r. - na drodze brytyjskiej, 2007r. - na drodze rosyjskiej). Wyprawa PZA Kongur Shan 2012 działać będzie na drodze rosyjskiej w stylu alpejskim, wykorzystując aklimatyzację zdobytą wcześniej na Aklangam - mówią uczestnicy wyprawy.

Kongur ShanKongur Shan Fot.: Hennig.gd.pl

W ekspedycji, obok Marcina Henniga, udział bierze czterech wspinaczy - Aleksandra Dzik, Adam Ciućka, Tomasz Rojek i Grzegorz Sosiński. Wspinacze górę zdobywać będą w stylu alpejskim, północną ścianą, tzw. drogą rosyjską. Wyprawa rozpoczęła się 27 czerwca i potrwa do 10 sierpnia.

Informacje o wyprawie możesz znaleźć TUTAJ lub na oficjalnej stronie Fundacji Kukuczki.

Copyright © Agora SA