Asia Litwin: jazda na falach i wysokie loty mistrzyni

Ma 17 lat, na swoim koncie vice mistrzostwo świata PKRA 2009, mistrzostwo Europy Kite Tour Europe 2011. Obecnie zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu freestyle International Kiteboarding Association 2012. Wkrótce ukaże się film z jej udziałem. Oto wywiad z Asią Litwin, jedną z najlepszych polskich kitesurferek!

Dołącz do nas na Facebooku

Asiu Twoja przygoda z kitesurfingiem zaczęła się od rodzinnych wakacji w Egipcie. A jak pasja przerodziła się w sportową karierę?

Od zawsze interesowałam się sportem. Zanim zaczęłam pływać na kite'cie, 5 lat pływałam na windsurfing'u i tyle samo lat jeździłam na snowboardzie. Odkąd spróbowałam kite'a od razu wiedziałam, że chcę w pełni zająć się właśnie tą dyscypliną.

Jak wygląda Twój trening? Z pewnością nie tylko surfing z latawcem. Mogłabyś opowiedzieć jak przygotowujesz się do zawodów?

Dużo się rozciągam, gimnastykuje i ogólnie uprawiam ogólno rozwojówkę. Oprócz tego cały czas rehabilituję biodro, które miałam kontuzjowane. Trenuję kilka razy w tygodniu, zarówno po szkole, jak i czasem w weekend'y. Tak wygląda moje przygotowanie do zawodów.

Gdzie w Polsce najbardziej lubisz trenować? Jakie są Twoje ulubione miejscówki treningowe poza granicami naszego kraju?

W Chałupach, na Zatoce Puckiej. Jeśli chodzi o miejscówki za granicą to najbardziej lubię Rodos, Prasonissi (Grecja) oraz Brazylię, Cumbuco (mekka kitesurfing'u).

Zobacz trening Asi Litwin w Australii!

Jakie są Twoje ulubione triki, w których czujesz się pewnie, a nad jakimi musiałaś pracować najdłużej?

Moje ulubione triki to sbend pass oraz back mobe. Pierwszy z nich polega na rotacji w poziomie 360 stopni do przodu, a następnie przełożeniu baru-drążka za plecami z przedniej to tylnej ręki. Back mobe polega na rotacji 720 stopni do tyłu, z przełożeniem baru za plecami w połowie rotacji, z tylnej ręki do przedniej. Oba triki są odmianami power handle passów - najtrudniejsze i najbardziej liczone na zawodach ewolucje na kite'cie. Wszystkie power handle passy polegają na przełożeniu drążka za plecami podczas różnych rotacji.

Freestyle, hang time, kitecross to chyba najpopularniejsze konkurencje kitesurfingowe. Mogłabyś opowiedzieć na czym polegają, czym się różnią? Twój wybór padł na freestyle.

Freestyle - skoki, ewolucje w powietrzu. Hang time - konkurs na najdłuższy skok (lot). Kitecross - wyścig na kite'cie często pomiędzy przeszkodami i z wyznaczonymi zadaniami do zrobienia np.: w danym miejscu trzeba wykonać dany skok. Zajmuję się freestyle'em, który mnie najbardziej zainteresował.

Jazda na falach, ewolucje z latawcem wysoko nad wodą... czy często zdarzają się kontuzje?

Niestety tak, "najpopularniejsze" kontuzje w kitesurfing'u to różne problemy z kolanami, kostkami i żebrami. Mnie na szczęście ominęły. Jedyną poważną kontuzję jaką miałam to dość nietypowe złamanie biodra, które na prawie rok wykluczyło mnie z czynnego uprawiana sportu.

Niedawno wróciłaś z 3-tygodniowego wyjazdu do Australii. Byłaś tam z ekipą filmową. Mogłabyś powiedzieć kilka słów o najnowszej produkcji z Twoim udziałem?

Pojechałam do Australii z zamiarem treningu przed nadchodzącym sezonem, oraz nakręceniem filmu. Wybrałam się tam z Filmowcem z ekipy Dzida.com. Na razie w internecie można obejrzeć trailer do filmu, który ukaże się pod koniec lutego.

Więcej o Asi Litwin możesz przeczytać na oficjalnej stronie kitesurferki!