MŚ w Perth: Myszka wicemistrzem, Miarczyński na Olimpiadę

Piotr Myszka wywalczył srebrny medal Żeglarskich Mistrzostw Świata w klasie RS:X mężczyzn w australijskim Perth. Przemysław Miarczyński, pomimo czwartego miejsca w regatach, zdołał utrzymać przewagę punktową nad Myszką i tym samym zdobył kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Londynie!

Dołącz do nas na Facebooku

Mistrzostwa wygrał reprezentant Holandii Dorian van Rijsselberghe, a brązowy krążek trafił do rąk Nimroda Mashiasha z Izraela.

Ostatni, decydujący wyścig rozegrano w niedzielę 18 grudnia. W pojedynku medalowym startowało dziesięciu najlepszych zawodników regat. W wyścigu zmierzyło się dwóch naszych reprezentantów - Piotr Myszka i Przemysław Miarczyński. Pozostała dwójka naszych zawodników - Michał Majewski  i Maks Wójcik, zakończyła regaty w sobotę. Michał Majewski zajął 18 miejsce, a Maks Wójcik został sklasyfikowany na 32 pozycji w klasyfikacji generalnej.

- Dzisiejszy wyścig medalowy rozgrywano przy bryzie wiejącej z prędkością 13-15kt. Żeby obronić pozycję lidera z wczoraj Piotr musiał przypłynąć przed holendrem Dorianem van Rijsselberghe, a Przemek żeby zdobyć medal powinien wyprzedzić na mecie reprezentanta Izraela Nimroda Mashiasha. Niestety nie udało się zrealizować tego celu. Od startu wyścig nie układał się dobrze dla naszych zawodników. Po pierwszym okrążeniu obaj żeglowali w drugiej połowie stawki. Główni rywale uciekli do przodu. Na drugim okrążeniu Przemkowi udało się odrobić nieco dystansu do Nimroda, jednak na ostatnim trzecim okrążeniu ponownie stracił dystans. Piotr próbował atakować holendra, ale ten spokojnie kontrolował przewagę, którą uzyskał na początku wyścigu. Ostatecznie Przemek dopłyną do mety 7 a Piotr 8.

Dwa srebrne medale, które Zośka Klepacka i Piotr Myszka wywalczyli dla Polski, to część naszego dorobku w Mistrzostwach Świata. Równocześnie zdobyliśmy międzynarodowe kwalifikacje olimpijskie w kategorii mężczyzn i kobiet do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Piotr jutro wraca do Polski. Ląduje w Gdańsku we wtorek o 12.30. Przemek zostaje w Australii do połowy stycznia. Nasze kolejne starty odbędą się już w 2012 roku. W lutym rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy na Maderze, a w marcu Mistrzostwa Świata w hiszpańskim Kadyksie - relacjonuje RS:X Team.

Wyniki końcowe regat:

1. Dorian van Rijsselberghe Holandia 33 pkt.

2. Piotr Myszka 38 pkt.

3. Nimrod Mashiash Izrael 52 pkt.

4. Przemek Miarczyński 52 pkt.

5. JP Tobin Nowa Zelandia 68 pkt.

Pełne wyniki klasy RS:X mężczyzn dostępne TUTAJ.