Żeglarskie Mistrzostwa Świata na Antypodach: ceremonia otwarcia

Najlepsi żeglarze olimpijscy świata, parada ulicami australijskiego Perth. To właśnie uroczysta ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata żeglarskich klas olimpijskich!

Uroczystość rozpoczęła się 2 grudnia w Forrest Place w Perth. Ceremonię otwierał premier Australii Zachodniej Colin Barnett. W tej największej od czterech lat imprezie żeglarskiej nie zabrakło również Gorana Peterssona, prezydenta Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. W uroczystej ceremonii udział wzięli reprezentanci z 78 państw.

Po części oficjalnej, na rzece Swan River odbyła się parada jachtów z Perth do Fremantle, gdzie mieści się baza regat. Podczas parady, zeszłoroczni mistrzowie świata we wszystkich klasach, wzięli udział w uroczystym przekazaniu organizatorom mistrzostw flagi ISAF. Na plaży Bathers Bay to właśnie Piotr Myszka, aktualny mistrz świata RS:X, przekazał flagę mistrzyni olimpijskiej z Pekinu, złotej medalistce w klasie 470, Australijce Elise Rechichi. Flaga powieszona została na historycznym Fremantle's Round House, gdzie będzie powiewać aż do końca regat.

Zmagania żeglarzy na wodzie rozpoczną się w sobotę 3 grudnia! W regatach udział weźmie 1200 zawodników. Początkowo planowane jest rozegranie pojedynków kwalifikacyjnych w match racingu. Nasi reprezentanci rozpoczną regatowe wyścigi 5 grudnia. Najpierw ścigać się będą żeglarze w klasach: Finn, 470 mężczyzn, RS:X kobiet oraz Laser Radial. Zawody potrwają 16 dni.

Dołącz do nas na Facebooku