Mistrzostwa Europy i Afryki w wakeboardingu i wakeskatingu. Historyczny medal Polaka

45-letni Dariusz Wawer jest pierwszym w historii polskim zawodnikiem rywalizującym w dyscyplinie wakeboarding, który stanął na podium mistrzostw Europy i Afryki w wakeboardingu i wakeskatingu.

Zawodnik Radomskiego Stowarzyszenia Sportów Wodnych wywalczył brązowy medal w Masters II (kategoria 40+). Zwycięzcą w tej kategorii został Włoch Mazzia Pierluigi. Drugi był Rosjanin Konstantin Khudnitskiy.

Wśród kobiet w kategorii Open zwyciężyła reprezentantka Wielkiej Brytanii Megan Barker. W tej samej kategorii wśród mężczyzn tytuł mistrza Europy i Afryki obronił Włoch Massimiliano Piffaretti. W wakeskatingu w kategorii Open zwyciężyli Szwajcarka Luisa Montabelli i Hiszpan Josep Dosta Genis. W rywalizacji drużynowej złoto przypadło Włochom, srebro reprezentantom Wielkiej Brytanii a brąz Hiszpanom.

Zawody odbyły się pierwszy raz w Polsce, nad Zalewem Domaniowskim, trwały od 14 do 18 sierpnia 2013 roku.

W zakończonym w niedzielę najważniejszym wydarzeniu wakeboardowej Europy wzięło udział blisko 100 zawodników z 17 krajów, którzy rywalizowali w dwóch dyscyplinach sportowych- wakeboardingu i wakeskatingu. Najliczniejszą federacją byli broniący drużynowego Mistrzostwa Europy z Kijowa, zawodnicy z Wielkiej Brytanii. Wśród rywalizujących o najwyższe europejskie laury rywalizowali również Włosi, Hiszpanie, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Belgowie, Szwedzi, Francuzi, Szwajcarzy, Austriacy, Ukraińcy,  Egipcjanie oraz reprezentacje Republiki Południowej Afryki i Egiptu.

Organizatorem  zawodów jest International Waterski & Wakeboard Federation (IWWF) wraz z Polskim Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego oraz Radomskim Stowarzyszeniem Sportów Wodnych (RSSW). "W zeszłym roku najważniejsze europejskie zawody odbyły się na Ukrainie. Rok 2013 to czas dla Polski! Mamy dużo szczęścia, że ten największy event wakebordowy w Europie, wreszcie trafił do nas" - mówi Seweryn Majkowski, czołowy polski komentator wakeboardowy. Mariusz Gajewski, jako IMC PLAY - partner wykonawczy organizatora wydarzenia dodaje - "To był wspaniały czas dla Polski. Tłumy kibiców, świetni zawodnicy i piękna pogoda. Te zawody przejdą do historii a medal Polaka przypieczętował niezapomniane wrażenia."

"Jestem bardzo szczęśliwy, zawsze o tym marzyłem a poświęcam się tej dyscyplinie od wielu lat. Ten medal to zwieńczenie moich marzeń i pragnień! To były wspaniałe zawody"- powiedział, tuż po ceremonii medalowej, Dariusz Wawer. "To niebywałe w jakim tempie rozwija się ta dyscyplina w Polsce."- nie może się nadziwić Patryk Gagan, były zawodnik, założyciel portalu "YouCanWake" i dodaje, że "w tym roku, w Radomiu, RSSW z sukcesem zorganizowało Mistrzostwa Europy i Afryki w Wakeboardingu i Wakeskatingu za łódką, a w 2014 w Ostródzie kolejne wyzwanie Mistrzostwa Europy za wyciągiem. Dwie tak duże imprezy w przeciągu jednego roku nie pozostaną bez echa w mediach, co mam nadzieję przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji i rozpoznawalności tej dyscypliny w Polsce".

Mistrzostwa Europy i Afryki 2013 były okazją, do obejrzenia w jednym miejscu gigantów wakeboardingu rywalizujących za jedną z 3 najlepszych łodzi motorowych w Europie, przeznaczonych do uprawiania tego sportu na najwyższym światowym poziomie.

Wszystkie informacje dotyczące zawodów znajdują się na dedykowanej stronie www.rssw.pl , a wyniki i aktualności można śledzić poprzez profil w portalu społecznościowym Facebook na www.facebook.com/RSSW-Radomskie-Stowarzyszenie-Sportów-Wodnych .

WAKBOARD

Wakeboarding to sport wodny, prężnie rozwijający się na świecie, który dzień po dniu zyskuje nowych pasjonatów. Jest na tyle powszechnie uprawiany, że został zaprezentowany wśród 8 dyscyplin sportu, kandydatów do igrzysk olimpijskich. "W Europie wakeboard zyskał już rzesze fanów. Na zawody przyjeżdżają dziesiątki zawodników i zawodniczek, z roku na rok niesamowicie podnoszących swoje umiejętności"- mówi Marcin Naborczyk, sędzia MEiA, były mistrz Polski w wakeboardzie za wyciągiem z 2010 r. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardu i surfingu a polega na płynięciu po powierzchni wody przy pomocy specjalnej deski, trzymając się liny zaczepionej do łodzi lub wyciągu.

Triki wakeboardowe dzielimy na: spinowe (rotacje wokół własnej osi 180, 360, 720, 900, 1080 ) i invertowe (rotacje przez głowę typu bacroll, tantrum, itp.). Jak zacząć uprawiać ten sport? Darek Wawer, jeden z najlepszych polskich zawodników ma na to sposób - "Najważniejsze to po prostu pokochać ten sport. To jest moja pasja! Najpierw zajawka, a później wszystko inne. Najistotniejsze jest wyjście z wody, od tego się zaczyna cały wakeboard, potem musimy się nauczyć ustawiać w prawidłowej pozycji i zaczynamy naszą przygodę".

WAKESKATE

Wakeskate - efektowna i budząca silne emocje dyscyplina, która łączy to, co najlepsze w skateboardingu i wakeboardingu. Gdy chcemy poczuć jeszcze większą wolność w sportach wodnych, nie ma lepszej alternatywy nad wakeskating. Powstanie tej wyjątkowej dyscypliny datuje się na koniec lat siedemdziesiątych, ale dopiero lata dziewięćdziesiąte uczyniły z niej prawdziwą atrakcję mniejszych i większych akwenów wodnych. Najpierw w Stanach Zjednoczonych, w których narodził się wakeskating, następnie w kolejnych krajach wszystkich kontynentów. Niesamowite przeżycia zapewnia przede wszystkim deska. Rozmiarami przypomina wakeboardową, ale nie posiada wiązań, różni się wyprofilowaniem i jest wykonana ze specjalnego materiału, który zapewnia dużą przyczepność.

ZALEW DOMANIOWSKI

Zalew Domaniowski zwany też Domaniowskim Morzem to sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany w dolinie rzeki Radomki w województwie mazowieckim. Powstał w latach 1996-2000 w wyniku spiętrzenia wody zaporą betonową w rejonie Domaniowa (lewy) i Konar (prawy brzeg). Powierzchnia jeziora to ok. 350 km?. Zawody odbyły się na plaży w Konarach.