Wakeboarding na Zalewie Zegrzyńskim!

Wake to połączenie surfingu, nart wodnych i snowboardu. Sport ten polega na ślizganiu się po powierzchni wody i wykonywaniu ewolucji na desce, w budowie zbliżonej do snowboardowej, którą zawodnik przypina do stóp. Wyróżniamy dwa rodzaje wakeboardingu: za motorówką i na wyciągu.

Wakebording w Stanach Zjednoczonych jest jednym z najpopularniejszych sportów narodowych zaraz po baseballu i futbolu amerykańskim. Główną odmianą tego sportu jest pływanie za motorówką. Trzymając się liny podążamy za rozpędzoną łodzią podobnie jak na nartach wodnych. Motorówki do wakeboardu różnią się od tych do nart jak i od zwykłych łodzi. Motorówka  wakeboardowa posiada odpowiedni balast, generujący za łodzią falę, która nazywana jest wake'iem (stąd nazwa tego sportu). Łajba do wakeboardu posiada również specjalną wieżę, która jest szczególnie ważna przy wykonywaniu figur na dużej wysokości.Zawodnik wybijający się z fali wykonuje skomplikowane ewolucje nazywane trickami.

Drugą odmianą wakeboardingu jest pływanie na wyciągu. Odmiana ta jest szczególnie popularna w Europie, została rozpropagowana przez Niemców, gdzie wytwarzane są najlepsze systemy wyciągów na świecie. Różnica jest oczywista, motorówka zastąpiona jest przez system złożony z od 4 do 6 słupów, pomiędzy którymi rozpięta jest lina, ciągnąca zawodnika po tafli wody. zamiast motorówki mamy od 4 do 6 słupów na których rozpięta jest lina. To rozwiązanie jest bardzo podobne do wyciągów narciarskich. Taki system słupów nie jest tani w postawieniu, dlatego jest ich tak mało. Aktualnie znajdują się w Augustowie, Lublinie, Ostródzie, Margoninie i Szczecinku. Niemiecka firma wymyśliła o wiele tańszy SYSTEM 2.0. System składa się z dwóch oddalonych od siebie o 500 metrów słupów, które podtrzymują linę. Niedawno, w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim powstał pierwszy taki wyciąg. Sportowcy mogli by się nudzić wykonując ewolucje tylko na wodzie. Aby urozmaicić rozrywkę, między słupami pojawił się slider, czyli przeszkoda, po której podobnie jak po poręczy, sunie się deską wykonując tricki. Oprócz slidera pojawił się dwustronny kicker (dosłownie: wykopywacz), który pozwala się wybić zawodnikowi wysoko w powietrze, co umożliwia wykonywanie bardziej skomplikowanych tricków.

Specjalnie dla was pojechaliśmy sprawdzić jak można się bawić na tym wyciągu, czego efektem jest ten fimik:

Po tafli wody z prędkością 40 km/h! Uważaj na złamania kończyn