Czym jest BASE Jumping?

Masyw Trango Towers w Karakorum odwiedzili w 1992 roku Nic Feteris i Glenn Singleman. Przez chwile stali na półce skalnej odległej od ziemi o prawie 6300 metrów. Poprawili kamerę na kasku i skoczyli. Kilkaset metrów przed lądowaniem otworzyli spadochrony. BASE jumping w ciągu kilkudziesięciu lat zrobił na świecie prawdziwą furorę.

Nazwa pochodzi od angielskich słów: B uilding (budynek), A ntenna (antena), S pan (przęsło), E arth (ziemia). W skrócie: chodzi o to, żeby wykonać skok spadochronowy z wysoko położonego obiektu. Najbardziej popularne z nich to wieżowce, maszty, urwiska skalne i mosty. BASE jumping w ostatnich latach robi zawrotną karierę na całym świecie i jest zaliczany do szerokiej rodziny sportów ekstremalnych.

Ryzyko nie jest małe, bo na ogół nie ma zbyt dużo czasu na otwarcie spadochronu. Z tego samego powodu zapasowy spadochron okazuje się często zbędny - odległość od ziemi jest zbyt małą by to zrobić. BASE jumping uznawany jest za najbardziej niebezpieczną odmianę skoków ze spadochronem. Na całym świecie odnotowano już ponad setkę śmiertelnych wypadków. BASE jumping można łączyć z innymi dyscyplinami np. narciarstwem.

Trochę historii:

W 1912 roku krawiec Franz Reichelt postanowił skoczyć z pierwszej platformy Wieży Eifla. Testował swój wynalazek: połączenie spadochronu z płaszczem. Zginął. Wcześniej powiedział władzom miasta, że testował swój wynalazek na manekinie.

W 1913 roku rosyjski student Władimir Ossowski skoczył z 53-metrowego mostu nad Sekwaną w miejscowości Rouen we Francji. Użył do tego spadochronu RK-1, który rok wcześniej został opatentowany przez Gleba Kotelnikowa. Ossowski planował również oddać skok z Wieży Eifla, ale po tragicznym wypadku krawca Reichelta nie zgodziły się na to władze miasta

W 1965 roku Erich Felbermayer skoczył z Cima piccola di Lavarendo, we Włoszech.

W 1965 roku Michael Pelkey i Brian Schubert skoczyli z klifu "El Capitan" w Dolinie Yosemite. W 1975 roku Bill Eustace, członek załogi obsługującej wieżę CN w Toronto oddał skok ze spadochronem. Wyrzucono go z pracy

W 1976 roku Rick Sylvester połączyć BASE Jumping z narciarstwem, co można obejrzeć w filmie o Jamesie Bondzie "Szpieg, który mnie kochał". Miejsce: Mount Asgard, Kanada.

W 1982 roku Wayne Allwood zrobił w Sydney coś takiego :

 

W 1990 Russel Powell nielegalnie skoczył z Whispering Gallery w Katedrze św. Pawła w Londynie. To jak dotąd najkrótszy w historii skok ze spadochronem wewnątrz budynku - oddany z wysokości 31 metrów.

W 1992 roku Nic Feteris i Glenn Singleman z Australii oddali skok z wysokości 6286 metrów. Skoczyli z góry Trango Towers w Karakorum. To najdłuższy naturalny base jump i najbardziej niebezpieczny w historii

 

W Maju 2008 roku Herve Le Gallou wraz z niezidentyfikowanym Brytyjczykiem nielegalnie weszli do Burj Khaliifa (wieżowiec w Dubaju, najwyższy budynek na świecie) i skoczyli z wysokości ok. 645 metrów (160 piętro)

8 stycznia 2010 roku Nasr Al Niyadi i Omar Al Hegelan pobili rekord Herve Le Gallaou w skoku z Burj Khalifa. Skoczyli z masztu wieżowca, którego wierzchołek był oddalony od ziemi o 627 metry.

O najciekawszych miejscach w świecie BASE jumpingu będziemy pisać na Off.sport.pl. Już w poniedziałek norweska góra Kjerag .

Copyright © Agora SA