Felix Baumgartner nie skoczył ze stratosfery! Warunki pogodowe przeszkodziły misji

O 19:41 misja skoku ze stratosfery została przerwana, pięć minut później ogłoszono komunikat, by balon został ściągnięty na ziemię. Operacja ?Stratos? zakończyła się niepowodzeniem...

Felix Baumgartner skacze ze stratosfery! Podyskutuj o tym na Facebooku

RED BULL STRATOS! RELACJA NA ŻYWO

PILNE! 19:49 - Podtrzymano komunikat o niepowodzeniu misji. Skoku Baumgartnera nie będzie. Przynajmniej nie dziś... Przypomnijmy: Austriak miał oddać skok z 36,5 km wysokości i pobić kilka rekordów - długości skoku, najwyższego lotu załogowego balonem, najdłuższego swobodnego spadania z prędkością przekraczającą barierę dźwięku.

19:45 - Baumgartner otwiera hełm, transporter i system wspomagania startu zostają wyłączony

PILNE! 19:41 Misja zostaje przerwana, wiatr jest zbyt silny

PILNE! Misja rozpocznie się o 19:35!

19:15 Włączając powyższy player You Tube można już oglądać wideo relację na żywo. Na razie widać kapsułę przymocowaną do dźwigu oraz ludzi chodzących wokół maszyny.

19:04 Co ciekawe, przez pierwsze pięć minut Felix będzie odczuwał nieważkość. Austriak nie będzie czuł, że spada, nie będzie tego widział patrząc w dół. By przekroczyć barierę dźwięku Baumgartner będzie musiał przyjąć dokładną, areodynamiczną pozycję. - To nie będzie takie łatwe, kombinezon mocno ogranicza ruchy - twierdzi Rożek.

18:57 Baumgartner od kilkudziesięciu minut jest już w kapsule, oddycha tlenem, pozbywa się z organizmu azotu, by nie było zaburzeń podczas dekompresji.

18:52 - Nie byłbym jeszcze pewien, czy cała inicjatywa się uda. Balon jest gigantyczny, a jego powłoka jest jak bańka mydlana. Może nawet dojść do jego rozerwania. Jeżeli warunki nagle zmienią się - podobnie jak rano amerykańskiego czasu - i zacznie wiać boczny wiatr, może być problem ze startem balonu - twierdzi Tomasz Rożek, polski dziennikarz naukowy, fizyk. - Jeżeli cała ekipa stwierdzi, że jest choćby 0,5 procenta ryzyka, nie da zielonego światła do startu - dodaje.

18:35 Warunki w Roswell wyraźnie się poprawiły. Wiatr wieje z południa, z prędkością 1,3 km/h. Balon został już prawie napompowany. Start o godzinie 19:15!

18:00 Najnowsze wieści z Roswell: Skok austriackiego śmiałka rozpocznie się o godzinie 19:30 ( kilka minut)

17:20 Rozpoczęto pompowanie balonu. Ten cykl przygotowań może potrwać nawet godzinę.

16.51 Z Facebooka: Jacek Gmoch wyjaśnia misję

Fot.: Facebook / Faktoid

16.38 Z ostatniej chwili - kolejny raport pogodowy o 17.30

16.36 Jednym z ostatnich elementów przygotowań do realizacji projektu Red Bull Stratos był skok Felixa Baumgartnera z 29455 m. Podczas 3 minut 48 sekund swobodnego spadania prędkość skoczka dochodziła do 862 km/h.

 

Miejscem startu do wykonania skoku testowego było Międzynarodowe Centrum Lotów w Roswell w USA. Natomiast lądowanie nastąpiło na pustyni w Nowym Meksyku, około 15 minut lotu helikopterem od miejsca startu.

16.00 W ramach przygotowań do realizacji projektu Red Bull Stratos, Felix Baumgartner w marcu wykonał skok testowy z 21800 metrów. Podczas swobobnego spadania prędkość Baumgartnera dochodziła wówczas do 600 km/h.

Skok testowy z 21800 m

Celem tej wyprawy było wzniesienie się ponad tzw. "linię Armstronga" i przeprowadzenie pierwszych testów w warunkach rzeczywistych. Linia Armstronga to obszar przestrzeni powietrznej i kosmicznej, w którym znikają ziemskie granice i prawa. To region nieprzyjazny dla ludzi, w którym płyny zaczynają wyparowywać, a temperatury schodzą do 60 stopni Celsjusza poniżej zera. Ludzie nie przeżyliby w tej strefie bez kombinezonu kosmicznego, który chroni przed gwałtownym obniżeniem ciśnienia oraz brakiem tlenu. Aby dotrzeć do tego miejsca, Baumgartner musiał najpierw przekroczyć inną "strefę śmierci" znajdującą się podczas pierwszych 300 metrów wznoszenia się - wówczas nie miałby szans ucieczki, ponieważ nie byłoby czasu na wydostanie się z kapsuły lub otwarcie spadochronu.

15.41 Inspiracje Fecebookowiczów

Fot.: Facebook

15.36 Głównym zmartwieniem doktora Jonathana Clarka, dyrektora medycznego projektu, jest to, że Felix wpadnie w korkociąg płaski i zacznie wirować. - To rzeczywiste zagrożenie. Najbardziej zagrożone są oczy, mózg i układ sercowo-naczyniowy. Jeśli środek obrotu będzie w górnej części ciała, krew uderzy do stóp, co może spowodować blackout (utratę widzenia lub przytomności). A jeśli środek obrotu położony będzie w dolnej części ciała, to krew powędruje do głowy, powodując coś co nazywamy "red out". To może spowodować krwotok do oka a także wylew do mózgu - mówi doktor Clark.

Doktor Jonathan Clark, dyrektor medyczny projektu Red Bull StratosDoktor Jonathan Clark, dyrektor medyczny projektu Red Bull Stratos Fot.: Jorg Mitter / Red Bull

Sam Felix nie obawia się ryzyka. - Przełamywanie bariery dźwięku w spadku swobodnym jest wysiłkiem pionierskim i wymaga ryzyka pionierów - mówi śmiałek. - Nie muszę narażać się na ryzyko, by być szczęśliwym. Ale muszę mieć wyzwanie. To jest niezwykły skydive - przyznaje Baumgartner.

15.29 Według najnowszych wieści z Roswell, podjęto decyzję, że wznoszenie kapsuły nie rozpocznie się wcześniej niż o 19.30

15.23 O medyczne zabezpieczenie projektu zadba doktor Jonathan Clark, sześciokrotny chirurg załogi promu kosmicznego NASA. Doktor Clark analizował wszystkie znane aspekty fizyczne misji. Szczególną uwagę poświęcił przekraczaniu przez Baumgartnera prędkości dźwięku i drastycznym zwalnianiu w zagęszczającej się z utratą wysokości atmosferze. Felix rozpędzi się w 30 sekund od zera do prędkości 700 mph (ok. 313 m/s).

Kapsuła Red Bull Stratos

- Zamierzamy bezpiecznie sprowadzić Felixa z powrotem - zapewnia Clark. - I zamierzamy się dzielić tym, czego nauczymy się o wyposażeniu, samej procedurze i jego fizjologicznych reakcjach. Tak, by inni mogli wracać bezpiecznie z publicznych i prywatnych programów kosmicznych, które jawią się na horyzoncie - podkreśla doktor Jonathan Clark.

15.14 Ekipa Red Bull Stratos ma na celu pobicie rekordu ustanowionego przez płk. Josepha Kittingera w ramach historycznego projektu "Excelsior III". Amerykanin 16 sierpnia 1960 pomyślnie wykonał skok z wysokości 31333 metrów. Kittinger tym samym stał się pierwszym człowiekiem, któremu udało się wykonać skok z tak wysoka i osiągnąć najwyższą prędkość swobodnego spadania - 988 km/h - bez użycia dodatkowych środków napędowych. Niepokonany jak dotąd Amerykanin od początku uczestniczy w projekcie Red Bull Stratos jako doradca Felixa Baumgartnera.

Joseph Kittinger o swoim skoku

15.08 Kapsuła ze skoczkiem zacznie się wznosić około 16.30. Na zdjęciu Felix Baumgartner ze swoim mentorem Josephem Kittingerem

Felix Baumgartner i Joseph KittingerFelix Baumgartner i Joseph Kittinger for.: Red Bull

15.00 Felix Baumgartner: Chcemy zrobić coś dla przyszłych pokoleń

Do projektu Red Bull Stratos Baumgartner przygotowuje się od 5 lat. - W tej misji chodzi głównie o działanie pionierskie. Być może kiedyś ludzie będą patrzyli wstecz i będą mówić, że to Felix Baumgartner i ekipa Red Bull Stratos pomogła w stworzeniu skafandra, który dziś noszą w przestrzeni kosmicznej. Chcemy zrobić coś dla przyszłych pokoleń - podkreśla spadochroniarz.

14.38 Według najświeższych komunikatów z Roswell, wzrasta opóźnienie startu. Rozpoczęcie planowane jest między godziną 16.00 a 18.00. Jednocześnie jeśli do godziny 18.00 pogoda nie pozwoli na wzniesienie balonu, misja zostanie przełożona na środę.

14:20 W Roswell pogorszyły się warunki meteorologiczne. Ze względu na wzmagający się wiatr, rozpoczęcie misji Felixa Baumgartnera zostało przesunięte prawdopodobnie o około godzinę - z 14.30 na 15.30.

Przed skokiem:

Warunki są optymalne do rozpoczęcia misji. Prędkość wiatru w Roswell w Nowym Meksyku wynosi w granicach 1,3 km/h, co pozwoli na rozłożenie wysokiego na 55 pięter balonu i napełnienie go helem.

- Balon, który wyniesie Baumgartnera i jego ponad 1300-kilogramową kapsułę do stratosfery, jest największym w historii balonem przeznaczonym do lotu załogowego - jego pojemność to 850 000 metrów sześciennych. Przy grubości polietylenowej powłoki wynoszącej zaledwie 0,02 mm, jest 10 razy cieńszy od foliowej torebki służącej do pakowania kanapek! - poinformowali organizatorzy projektu. Balon Baumgartnera jest 10 razy większy od tego, którego 52 lata temu użył Joseph Kittinger do skoku z 31333 metrów.

Nad konstrukcją kapsuły Felixa Baumgartnera pracowali najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie inżynierii kosmicznej pod przewodnictwem Arta Thompsona z Sage Cheshire Aerospace Inc. w Kalifornii. Budowa trwała 5 lat.

Zespół Red Bull Stratos chce przyczynić się do rozwoju medycyny i zrozumienia kwestii przetrwania w przestrzeni kosmicznej. Ekipa projektu podzieli się swoimi wnioskami i odkryciami w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki ze środowiskami naukowymi na całym świecie.

- Będziemy określać nowe standardy dla lotnictwa. Nikt nigdy przedtem nie osiągnął prędkości ponaddźwiękowej, nie będąc w statku powietrznym - podkreśla zespół Red Bull Stratos.

Przebieg misji Red Bull Stratos, a także całą procedurę naziemną związaną z pompowaniem stratosferycznego balonu będzie można śledzić na żywo: w internecie na RedBull.pl, RedBullStratos.com , TVN.24.pl oraz w sieci komórkowej Red Bull Mobile.