Rekord BASE: Valery Rozov dokonał pierwszego skoku w górach Kaukazu

Wspinacz i spadochroniarz Valery Rozov skoczył ze szczytu Uszba (4710 m n.p.m.) w Swanetii. Rosjanin dokonał tym samym pierwszego w historii BASE Jumpu w górach Kaukazu i w Gruzji.

Dołącz do nas na Facebooku

- Zawsze marzyłem, by wspiąć się na "Matterhorn Kaukazu", jak nazywają Uszbę i dokonać pierwszego skoku z jej szczytu. To był mój pierwszy projekt w Gruzji. Jestem bardzo szczęśliwy, że pokonałem wszystkie trudności stojące na mojej drodze - powiedział Valery Rozov. - To było wspaniałe doświadczenie, w którym odkryłem mistycyzm Uszby - dodał skydiver.

Valery Rozov dokonał pierwszego skoku w górach KaukazuValery Rozov dokonał pierwszego skoku w górach Kaukazu Fot.: Thomas Senf / Red Bull Content Pool

W ekspedycji, obok Rozova, udział brali Rosjanie Alexander Ruchkin i Oleg Khvostenko, fotograf Thomas Senf ze Szwajcarii oraz filmowiec Nika Lebanidze z Gruzji. Wyprawa rozpoczęła się 29 czerwca i trwała osiem dni.

Po dwóch dniach wspinaczki południową ścianą Uszby, 6 lipca o godz. 06.30 Valery Rozov skoczył z wysokości 4300 m n.p.m. Podczas spadania jego prędkość dochodziła do 200 km/h. Po 65 sekundach lotu swobodnego z użyciem specjalnego kombinezonu wingsuit Rosjanin wylądował 1350 metrów niżej.

Valery Rozov dokonał pierwszego skoku w górach KaukazuValery Rozov dokonał pierwszego skoku w górach Kaukazu Fot.: Anton Jdanov / Red Bull Content Pool

To kolejne zakończone sukcesem spadochronowe przedsięwzięcie Roznova. Skydiver 25 maja wykonał skok ze szczytu Shivling położonego na wysokości 6543 m n.p.m. w indyjskiej części Himalajów. Tym samym Rosjanin ustanowił rekord świata w najwyższym skoku BASE.

Rekord świata w BASE: Valery Rozov skoczył ze szczytu Himalajów!