Rekord świata w BASE: Valery Rozov skoczył ze szczytu Himalajów

Wspinacz i BASE jumper Valery Rozov ustanowił rekord świata w najwyższym skoku BASE. Rosjanin skoczył ze szczytu Shivling, położonego na wysokości 6543 m n.p.m. w indyjskiej części Himalajów.

Dołącz do nas na Facebooku

Na wierzchołek Shivling Rozov wspinał się z partnerami Alexandrem Ruchkinem i Victorem Volodinem. Na szczyt dotarli 25 maja około godz. 13.30, po sześciu dniach wspinaczki. Po przystanku na chwilę oddechu, Valery rozpoczął podejście do bicia światowego rekordu. Podczas spadania jego prędkość dochodziła do 200 km/h. Po 90 sekundach lotu Rosjanin wylądował 2200 metrów niżej na lodowcu. Pozostałym członkom wyprawy zejście z góry zajęło trzy dni.

- To był mój pierwszy projekt w Himalajach - powiedział dwukrotny mistrz w skydivingu, po swoim rekordowym locie. - Mieliśmy wiele trudności po drodze, więc jestem bardzo zadowolony, że mogliśmy zakończyć wyprawę skokiem. - Docierając na szczyt Rozov, Ruckhin i Volodin stali się także pierwszymi Rosjanami, którzy wspięli się na Shivling, górę znaną ze swojej trudności i niebezpiecznych szlaków. Niezdobytą do 1974 roku, znaną jako "Matterhorn Himalajów" ze względu na swój kształt i położenie - powiedział Valery Rozov.

Valery Rozov skoczył ze szczytu HimalajówValery Rozov skoczył ze szczytu Himalajów Fot.: Viktor Volodin, Alexander Ruchkin i Denis Klero

Skok z himalajskiego szczytu to kolejny spadochronowy wyczyn Rosjanina. W 2000 roku Valery Rozov rozpoczął realizację przedsięwzięcia Russian Extreme Project, w ramach którego Rosjanin obrał za cel wytyczenie nowych dróg na największych ścianach świata, a po zdobyciu wierzchołka wykonania skoku BASE.

Valery Rozov ma na swoim koncie także lot w kombinezonie wingsuit do krateru aktywnego Wulkanu Mutnowskiego Kamczatce w 2009 roku. Po udanym skoku Rosjanin został wyciągnięty z krateru za pomocą liny. Natomiast rok później skoczył z wierzchołka góry Ulvetanna (2930 m n.p.m.) na Antarktydzie.