Akte Blani(X)3: spadochronowo-szybowcowe ewolucje na 4 tys. m

Niezwykłego wyczynu dokonała grupa Red Bull Skydive Team. W ramach projektu Akte Blani(X) 3 pięciu spadochroniarzy utworzyło formację z dwoma szybowcami. Lot odbył się w Austrii, 4000 metrów nad ziemią, a prędkość jaką rozwinął zespół dochodziła do 180 km/h. Zobaczcie sami!

Dołącz do nas na Facebooku

- Nigdy wcześniej ludzie i samoloty nie lecieli tak blisko w jednej formacji. To pierwszy wyczyn tego rodzaju na świecie - powiedział Paul Steiner, lider Red Bull Skydive Team, który odegrał główną rolę w zaplanowaniu i skoordynowaniu wyczynu.

Red Bull Akte Blani(X) 3Red Bull Akte Blani(X) 3 Fot.: Red Bull

Spadochroniarze ubrani byli w specjalne kombinezony wingsuit, których konstrukcja sprawia, że podczas lotu prędkość pozioma jest wyższa niż pionowa. Dzięki temu skoczkowie mogą pokonywać w powietrzu znaczne odległości.

Red Bull Akte Blani(X) 3Red Bull Akte Blani(X) 3 Fot.: Red Bull

Spadochroniarze połączyli się w formację z dwoma czeskimi szybowcami  LET-13 Blanik, które na końcach skrzydeł miały zamontowane wytwornice dymu.

- Normalnie idea jest taka, żeby trzymać się najdalej jak to możliwe od innych obiektów latających. W tym przypadku zmierzaliśmy wprost na nie! Mogliśmy nawet spojrzeć pilotom prosto w oczy. Ciągle mam gęsią skórkę - Paul Steiner.

Członkowie projektuCzłonkowie projektu Fot.: Red Bull

-Szybownicy ciągle kręcą się wokół. Czasem było to przerażające, ale w sumie to niewiarygodne przeżycie. Niewiele jest rzeczy, które są lepsze od patrzenia pilotowi w oczy, kiedy lecisz obok niego - dodał Georg Lettner, członek Red Bull Skydive Team.

Red Bull Akte Blani(X) 3Red Bull Akte Blani(X) 3 Fot.: Red Bull

- Nikt z nas nie jest adrenalinowym ćpunem. Jesteśmy po prostu grupą ludzi, którzy szukają wyzwań, by uczynić życie trochę bardziej intensywnym. Sekret tkwi w przygotowaniach, by przesuwać granicę nie posuwając się zbyt daleko. Rozchodzi się o profesjonalne planowanie, konsekwentny trening i absolutne zaufanie - podkreślił pilot Ewald Roithner.

W projekcie łącznie udział wzięło 11 osób i 7 szybowców oraz samolotów.

O projektach Red Bull Skydive Team możesz przeczytać TUTAJ.