Felix Baumgartner skacze ze spadochronem ze stratosfery

36576 metrów wysokości, najwyższa warstwa stratosfery, najwyższy załogowy lot balonem, najdłuższe swobodne spadanie, przekroczenie bariery dźwięku! Jeden człowiek, cztery rekordy! Najwyższy skok spadochronowy to wyzwanie jakiego podejmie się Felix Baumgartner.

Dołącz do nas na Facebooku

Przekroczyć barierę dźwięku

Spadochroniarz, wraz z zespołem ekspertów ds. lotnictwa i kosmonautyki, jest gotów podjąć wyzwanie misji "Red Bull Stratos". Jego celem jest pobicie czterech rekordów. Baumgartner podejmie próbę wykonania najwyższego lotu załogowego balonem na wysokości 36576 metrów i najwyższego skoku spadochronowego. Baumgartner chce również stać się pierwszym człowiekiem, który wykona najdłuższy spadek swobodny - ok. 5 minut i 30 sekund,  i jednocześnie podczas spadania przekroczy prędkość dźwięku.

Pobić rekord Kittingera

Ekipa Red Bull Stratos ma na celu pobicie rekordu ustanowionego przez płk. Josepha Kittingera w ramach historycznego projektu "Excelsior III". Amerykanin 16 sierpnia 1960 pomyślnie wykonał skok z wysokości 31333 metrów. Kittinger tym samym stał się pierwszym człowiekiem, któremu udało się wykonać skok z tak wysoka i osiągnąć najwyższą prędkość swobodnego spadania - 988 km/h - bez użycia dodatkowych środków napędowych. Niepokonany jak dotąd Amerykanin od początku uczestniczy w projekcie Red Bull Stratos jako doradca i mentor 41-letniego Felixa Baumgartnera.

Joseph Kittinger o swoim skoku!

 

Rozwój nauki i medycyny

Misja Kittingera "Excelsior III" okazała się być cenna dla rozwoju badań naukowych, które doprowadziły do udoskonaleń w zakresie bezpieczeństwa osób przebywających w przestrzeni okołoziemskiej oraz udoskonaleń w zakresie tworzenia skafandrów kosmicznych. Podczas misji Baumgartnera na nowo zostaną określone fizyczne ograniczenia człowieka. Zespół chce przyczynić się do rozwoju medycyny i zrozumienia kwestii przetrwania w przestrzeni kosmicznej. Ekipa projektu podzieli się swoimi wnioskami i odkryciami w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki ze środowiskami naukowymi na całym świecie.

- Będziemy określać nowe standardy dla lotnictwa. Nikt nigdy przedtem nie osiągnął prędkości ponaddźwiękowej, nie będąc w statku powietrznym. Red Bull Stratos testuje nowy sprzęt i opracowuje procedury dotyczące przebywania na tak dużych wysokościach oraz znoszenia wpływu ekstremalnego przyspieszenia. Celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób pracujących w przestrzeni kosmicznego oraz potencjalnych turystów kosmicznych - informuje Jonathan Clark, dyrektor medyczny Red Bull Stratos, który był chirurgiem załogi podczas sześciu lotów promu kosmicznego.

Symulacje w komorze wysokościowej

W ramach przygotowań do projektu Red Bull Stratos, w specjalnej komorze wysokościowej w Teksasie przeprowadzono testy próbne Udała się m.in. symulacja profilu lotu kapsuły, systemu podtrzymywania życia i systemu urządzeń pomiarowych do wysokości 34442 metrów.

- Test w komorze był dla nas decydującym momentem. Przebywa się wówczas w warunkach najbardziej zbliżonych do warunków przestrzeni kosmicznej, będąc jednak cały czas na Ziemi. Mogliśmy sprawdzić nasz sprzęt, i teraz przystępujemy do planowania pierwszych testowych lotów załogowych - powiedział ArtThompson, inżynier, który pomagał w opracowaniu bombowca wykonanego w technologii Stealth (B-2 Spirit), dyrektor techniczny Red Bull Stratos.

Podczas testu symulacyjnego Felix Baumgartner został wystawiony na wyjątkowo niekorzystne warunki, jakie panują na tej wysokości. 3-godzinne wznoszenie się, kiedy temperatura spadła do -70 stopni Celsjusza, było okazją przećwiczenia obsługi skomplikowanego systemu sterowania kapsułą, swojej strategii wyjścia i potencjalnych sytuacji awaryjnych.  - Ten test był niezwykle istotny dla naszego poczucia pewności siebie. Pozytywny wynik jest dla nas dodatkową motywacją do podejmowania przyszłych wyzwań - powiedział Baumgartner.

Red Bull Stratos! Zobacz film!

Felix Baumgartner, rekordowy skoczek

Felix Baumgartner ma za sobą rekordowe skoki B.A.S.E. w najbardziej spektakularnych miejscach świata, m.in. z World Financial Center T101 w Tajpej, jednego z najwyższych budynków na świecie. Wykonał też jeden z najniższych skoków B.A.S.E. - z pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro. W 2003 roku Baumgartner wykorzystał skrzydła z włókien węglowych do przelotu nad Kanałem La Manche.

Skok z granicy przestrzeni kosmicznej będzie dla spadochroniarza wejściem w nowy wymiar. To krok w nieznane. Zespół najlepszych techników i naukowców poświęcił ostatnie pięć lat na opracowanie sprzętu i protokołów bezpieczeństwa niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa podczas realizacji projektu.

- W tej misji chodzi głównie o działanie pionierskie. Być może kiedyś ludzie będą patrzyli wstecz i będą mówić, że to Felix Baumgartner i ekipa Red Bull Stratos pomogła w stworzeniu skafandra, który dziś noszą w przestrzeni kosmicznej. Chcemy zrobić coś dla przyszłych pokoleń - podkreśla spadochroniarz.

Rekordowy skok odbędzie się w Roswell, z uwagi na panujące tam korzystne warunki. To obszar słabo zaludniony, znajdują się tam najlepsze na świecie obiekty do lotów tego typu, a pogoda zapewnia kilka dobrych okien gwarantujących pomyślny start.

Więcej informacji o spadochronowej misji Red Bull Stratos znajdziesz na oficjalnej stronie projektu.