Nurkowanie. IV Łódzki Festiwal Nurkowania Wrakowego. Tematy prezentacji

IV edycja festiwalu wrakowego odbędzie się w sobotę 16 lutego 2013 r. Jednym z zaproszonych gości jest Mario Weidner - pionier nurkowania technicznego, odkrywca i eksplorator wielu wraków. Podczas festiwalu odbędzie się 5 głównych prezentacji i aż 12 warsztatowych.

Miejsce: Budynek Politechniki Łódzkiej przy ulicy Wólczańskiej 213

To już czwarta edycja festiwalu, podczas którego można spotkać i posłuchać opowieści najlepszych nurków z Polski i ze świata.

Tematy prezentacji:

Mario Weidner - tematem prezentacji będzie: "Nurkowanie wrakowe we wczesnych latach 90-tych w Kanale Północnym morza irlandzkiego". Mario opowie o poszukiwaniu i eksploracji wraku transatlantyku SS Tuscania zatopionego w czasie I wojny światowej. Dowiemy się jak wyglądały początki używania gazów nurkowych w czasach, kiedy jeszcze nie narodziło się nurkowanie techniczne. Będzie, to historia jednego z pierwszych nurkowan na głębokość ponad 100 metrów w wodach brytyjskich.

Danijel Frka - tematem prezentacji Danijela będzie jego nowa książka pt: "Blago Jadrana" (Skarby Adriatyku) dowiemy się o historii i warunkach nurkowania na najciekawszych wrakach wschodniego wybrzeża Adriatyku, książka opisuje aż 56 takich wraków. Będziemy mieli okazje zobaczyć zdjęcia historyczne oraz podwodne omawianych wraków.

Marcin Jamkowski - tematem prezentacji będzie ekspedycja "Sierra 2012". Marcin opowie o szczegółach niesamowitej przygody oraz jak udało się odnaleźć 28 dział i 5 wielkich kotwic z okrętu, który zatonął "na końcu świata" ponad dwa wieki temu. Marcin będzie także prowadzącym IV edycje festiwalu.

Tomek Stachura - tematem prezentacji Tomka będzie relacja z badań i inwentaryzacji wraku okrętu Mars odkrytego u wybrzeży Szwecji w 2011 roku przez Oceanexplorers na głębokości 73 metrów. Dowiemy się o technikach i metodach badań oraz jak wyglądała współpraca archeologów, nurków amatorów oraz instytucji państwowych.

Michał Kosut - tematem prezentacji będzie: "Co się nie sprawdza w pierwszej pomocy tlenowej". Główne założenie, to pokazanie różnych systemów do podawania tlenu, które dostępne są na rynku. Każdy zdaje sobie sprawę jak ważne jest podanie tlenu w sytuacji zagrożenia życia, ale często nie wiemy, że prosta różnica pomiędzy podaniem go z użyciem rożnych masek może oznaczać obniżenie jego stężenia o nawet 50%. Na przykładach konkretnych sprzętów Michał pokaże wady i zalety poszczególnych systemów oraz sposoby na podniesie ich efektywności. Większość omawianych systemów będzie można osobiście dotknąć i wypróbować.

Łukasz Piórewicz - tematem prezentacji będzie: "Bezpieczne nurkowanie wrakowe". Nurkowanie wrakowe w Polsce z roku na rok przyciąga coraz więcej entuzjastów podwodnej przygody. Niestety każdego roku słyszymy o kolejnych awaryjnych sytuacjach pod wodą. Prezentacja i luźna rozmowa z Łukaszem, będzie miała na celu omówienie większości wypadków i problemów nurkowych zarówno w nurkowaniu rekreacyjnym jak i technicznym.

Piotr Kardasz - tematem prezentacji będzie: "Aparat zamiast kamery - filmowanie cyfrową lustrzanką". Dowiemy się o szczegółach filmowania i montażu materiałów kręconych pod wodą aparatami fotograficznymi. Piotrek opowie i pokażę jaki wybrać sprzęt i dlaczego, jakie są różnice, wady i zalety w porównaniu z tradycyjnymi kamerami oraz o co dbać i na co zwracać uwagę po wejściu z aparatem do wody.

Sebastian Długi - tematem prezentacji Sebastiana będzie:

Sidemount głębiej i dłużej - jak skonfigurować sprzęt sidemount do nurkowań technicznych dekompresyjnych i rekreacyjnych wielopoziomowych. Limity i możliwości.

Nurek sidemount w parze z backmount - procedury awaryjne, kompatybilność.

Daniel Pastwa - tematem prezentacji Daniela będzie charakterystyka kilku znanych, mniej znanych oraz nieznanych dotychczas wraków spoczywających w okolicy półwyspu helskiego w kontekście wydarzeń historycznych z uwzględnieniem metodyki ich identyfikacji na podstawie materiałów historycznych (zdjęcia, publikacje i materiały archiwalne), materiałów bezpośrednich (zdjęcia i filmy podwodne) i pośrednich (skany sonarowe).

Wojciech Jechna - tematem prezentacji Wojtka będzie: "U 768 - historia, poszukiwanie, odnalezienie i pierwsze nurkowanie". Dnia 20 listopada 1943 roku U-768 wypłynął w swój ostatni rejs. Po zderzeniu z innym U-bootem na zawsze pozostał w głębinach zimnego Bałtyku. Dowiemy się o historii tego U-boota jako okrętu szkoleniowego poznamy jego budowę, uzbrojenie, miejsce i przyczyny zatonięcia.

Więcej o festiwalu na oficjalnej stronie >>