Barbórkowy Puchar Śląska we freedivingu

Najlepsi polscy freediverzy zmierzą się z brakiem tlenu oraz własnymi słabościami podczas basenowych zawodów w nurkowaniu na zatrzymanym oddechu. Impreza odbędzie się w dniach 7-8 grudnia na basenie Centrum Sportu i Rekreacji w Rybniku.

Barbórkowy Puchar Śląska to jedna z ważniejszych imprez freedivingowych w Polsce. Co roku poza bardzo licznym gronem naszych zawodników, startują również freediverzy z innych krajów - z Czech, Austrii, Niemiec, Chorwacji czy Rosji. W tym roku zawody potrwają dwa dni i obejmą wszystkie dyscypliny basenowej, tj. statykę, dynamikę w płetwach i dynamikę bez płetw. Dodatkowo, startujący będą walczyć o puchar dla drużyny, która ma składać się z trzech zawodników, w tym co najmniej jednej kobiety.

Wszystkie starty są zabezpieczane przez profesjonalnie przeszkolonych nurków asekurujących. Werdykt wydają sędziowie AIDA - największej organizacji na świecie zrzeszającej nurków bezdechowych, ustalającej reguły tego sportu i ratyfikującej rekordy. Organizatorem imprezy jest Śląskie Centrum Nurkowe RAFA oraz Stowarzyszenie Freediving Poland, które zrzesza większość polskich zawodników i podlega pod AIDA International.

Emocje na zatrzymanym oddechu Barbórkowy Puchar Śląska to zwykle impreza pełna emocji. Szczególnie w tym roku może być gorąco, gdyż to ostatnia możliwość dla naszych zawodników na zdobycie upragnionych punktów i zakwalifikowanie się do kadry narodowej na przyszłoroczne mistrzostwa świata. Udział w zawodach zapowiedzieli już czołowi nurkowie bezdechowi w kraju - Mateusz Malina, Roman Walczyk, Michał Mrozowski. Zawody mają charakter otwarty i każdy może za darmo przyjść, podpatrzeć freediverów i ich podwodne zmagania.

Więcej o zawodach w Rybniku  na rybnik.free-diving.pl

Agata Bogusz

Copyright © Agora SA