Mateusz Malina: dwa nowe rekordy we freedivingu

Podczas zawodów nurkowych o Barbórkowy Puchar Śląska, Mateusz Malina osiągnął 225 m w kategorii DYN i 175 m w kategorii DNF! Nurek ustanowił tym samym dwa nowe rekordy Polski we Freedivingu!

Zawody obejmowały wszystkie konkurencje basenowe: statykę, dynamikę z płetwami i dynamikę bez płetw. Statyka polega na jak najdłuższym wstrzymaniu oddechu pod wodą. W konkurencji dynamika w płetwach zawodnik ma za zadanie przepłynąć jak najdłuższy dystans pod wodą korzystając z płetw lub monopłetwy. Natomiast dynamika bez płetw również polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu pod wodą, ale użycie płetw jest zabronione, nurek może liczyć tylko na siłę własnych mięśni. Zawody odbywały się między 2 a 3 grudnia w Rybniku.

 

Mateusz Malina jest jednym z najlepszych polskich freediverów. Nurek freedivingiem zajmuje się dopiero od 3 lat, a już osiąga imponujące wyniki. Jest w stanie przebywać pod wodą ponad 7 minut, zanurkować na 100 metrów, przepłynąć ponad 200 metrów w basenie, a to wszystko na jednym oddechu. W 2010 roku znalazł się w pierwszej piątce World Absolute Freediver Award. Jako jeden z 6 ludzi na świece zszedł na głębokość 100 metrów w dyscyplinie free immersion i jako jeden z 14 w dyscyplinie constatn weight. We wrześniu br. Mateusz zdobył srebrny medal AIDA Individual Depth World Championship w konkurencji Free Immersion. Polak zszedł na głębokość 106 m i tym samym ustanowił nowy rekord kraju!

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Agora SA