Baltictech: wszystko o nurkowaniu technicznym

Do 14 listopada trwa internetowa rejestracja uczestników na Baltictech. Wybitni nurkowie z całego świata, prelekcje poświęcone nurkowaniu technicznemu, eksploracje wrakowe, prezentacje rebeatrerów, filmowanie pod wodą, wystawa podwodnej fotografii. Tak zapowiada się największa konferencja nurków technicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z kamerą pod wodę

Wśród zaproszonych gości będą m.in. Jill Heinerth, pionierka filmowania pod wodą. Podwodny świat prezentowała np. w "Waters's Journal", serialu dokumentalnym PBS. Wśród wielu nagród filmowych, które otrzymała, znajduje się nagroda CINE Golden Eagle i Redemptive Film Festival Storyteller.

O tym jak poprawić swoje efekty filmowania pod wodą opowie również Piotr Kardasz. Natomiast Hallverd Ophaim, specjalista od filmowania głębin i wraków, poradzi jakie techniki warto stosować do oświetlania i kręcenia filmów w głębokich wodach.

Nurkując z rebreatherem

Nick Toussaint, doświadczony instruktor jaskiniowy, który ma za sobą ponad 1000 godzin spędzonych w jaskiniach, z czego około 700 na PSCR, zaprezentuje tlenowe rebreathery dekompresyjne. Nick opowie także o tym, jak dobrze zaplanować długie nurkowania przy użyciu rebreathera. O tym, czy jest CCR, czym różni się od SCR, jakie są jego wady i zalety opowie Jill Heinerth. Natomiast rebeatrery SF2 zaprezentuje Sławek Paćko, a Peter  Gaerthner przedstawi zasady nurkowania na PSCR.

Eksploracje wraków

"Mars the Magnificent", Wraki Bałtyku to przedsięwzięcie, o którym opowie Richard Lundgren, jeden z najbardziej doświadczonych nurków trymixowych. Richard uczestniczył w wyprawach nurkowych m.in. na HMHS Britannic oraz w odkryciu statku Mars Wspaniały, który zatonął podczas trwającej siedem lat wojny norweskiej w 1564.

Swoje ostatnie wrakowe projekty, nurkowania na Blücher i Elisabeth Bornhofen przedstawi Hallvard Opheim, członek norweskiej grupy Northsea Explorers. Grupa wyspecjalizowała się w realizacji filmów o wrakach, w szczególności tych z okresu II wojny światowej.

W jaskini

Ciekawym wydarzeniem będzie gościnna wizyta licznej grupy nurków z Rosji, którzy zaprezentują autorską wystawę zdjęć zrobionych podczas eksploracji Jaskini Ordyńskiej. O jednej z jednej z największych jaskiń gipsowych świata i projekcie Blue Lake opowiedzą Igor Galaida, Bogdana Vashchenko i Sergei Gorpinyuk.

Nurkowanie techniczne, podwodne ekspedycje, filmowanie w głębinach. To wszystko czeka na uczestników konferencji Baltictech między 19 a 20 listopada w Gdyni.

Szczegółowe informacje dostępne na oficjalnej stronie Baltictech.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.