Projekt 9000 zakończony sukcesem. 152 metry osiągnięte

Wyczerpująca wspinaczka na najwyższy szczyt świata, nurkowanie na głębokość 152 m po wejściu na Everest. Ekstremalne połączenie dwóch żywiołów - gór i wody, wspinaczki i nurkowania. To właśnie projekt 9000 realizowany przez Agnieszkę Kiela-Pałys i Maćka Pałysa.

Rekordowe nurkowanie odbyło się 5 października w La Manga w Hiszpanii. Zespół w składzie: Agnieszka Kiela-Pałys oraz Simon Townsend osiągnął głębokość 152 m. Nurkowanie zabezpieczali: Jacek Lubowiecki (100 m), Ela Benducka (80 m), Maciek Pałys i Tomek Godzina (60 m).

Relacja Agnieszki

- Z mojej strony bardzo się cieszę, że wyprawa odbyła się i zakończyła sukcesem, przede wszystkim dlatego, że w pierwszym tygodniu pogoda pokrzyżowała wiele z naszych planów; w drugim natomiast morze było gładkie jak stół i dzięki temu zakończyliśmy projekt sukcesem. Niestety z powodu niesprzyjających warunków nie zobaczyliśmy tych wszystkich wraków, które mieliśmy w planach, bo łodzie nie wypływały w morze przy ponad 2-metrowych falach. Jest więc po co wracać! Silne wiatry i falowanie miały też swoje zalety - dzięki temu zwiedziliśmy przepiękną słodko/słonowodną jaskinię Cueva del Agua, gdzie swoją pasją jaskiniową skutecznie zaraził nas Jacek. Kolejne wraki i jaskinie czekają na nas w Hiszpanii, pierwsze szlaki już przetarte, więc na pewno w przyszłości niejeden raz tam wrócimy!

O projekcie: "Wyżej już nie wejdziesz, ale możesz głębiej zanurkować"

Projekt 9000 jest uzupełnieniem projektu 7summits.pl, polegającego na zdobyciu najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Agnieszka i Maciek razem zdobyli już Kilimandżaro (21.01.2005), Elbrus (25.08.2005), Aconcaguę (22.01.2006), McKinley (20.06.2006), Mont Blanc (07.09.2006), Mt Everest (23.05.2008) i Carstensz Pyramid (21.10.2009). Warto podkreślić, że Agnieszka była 4. Polką, która 18 maja 2008 r. stanęła na Dachu Świata.

Po zdobyciu przez Agnieszkę Everestu, Jacek Lubowiecki podsumował to osiągnięcie: "Wyżej już nie wejdziesz, ale możesz jeszcze głębiej zanurkować". Tak więc, po kilku latach górskiej wspinaczki, przyszedł czas na podboje głębin. Celem części nurkowej projektu 9000 metrów było osiągnięcie głębokości co najmniej 152 metrów brakujących do 9000 metrów po odjęciu wysokości Everestu.

Nurkowanie to druga pasja Agnieszki i Maćka. Swoje umiejętności pogłębiają pod okiem wspomnianego Jacka Lubowieckiego. 5 marca br. Agnieszka została pierwszą Polką, która zanurkowała na dno Hańczy pod lodem, osiągając głębokość 105,2 m.

- Już zakrojony na ogromną skalę projekt 7summits.pl uzmysłowił nam, że nie ma rzeczy niemożliwych - są tylko odważne marzenia i zwalczanie własnych ograniczeń, co nieuchronnie prowadzi do sukcesu. Projekt 9000 m jest, więc naturalną konsekwencją połączenia tych 2 niezwykłych pasji: wspinaczki i nurkowania, efektem lat ćwiczeń, a także stałego doskonalenia umiejętności w gronie najlepszych z najlepszych - podkreślają Agnieszka i Maciek.

Dalsze plany Agnieszki i Maćka to m.in. zdobycie najwyższego szczytu Antarktydy - Mt. Vinson w styczniu 2012, a także wspinaczka na Górę Kościuszki, najwyższy szczyt Australii w marcu przyszłego roku.

Więcej informacji o projekcie 9000 można znaleźć na oficjalnej stronie przedsięwzięcia.