Freediving: Mateusz Malina wicemistrzem świata. Nowy rekord Polski

Mateusz Malina zdobył srebrny medal AIDA Individual Depth World Championship w konkurencji Free Immersion. Polak zszedł na głębokość 106 m i tym samym ustanowił nowy rekord kraju!

CNF: William Treubridge niepokonany

Mistrzostwa rozpoczęły się od rywalizacji w konkurencji CNF. W klasyfikacji mężczyzn nie było niespodzianek. Wynikiem 93 m wygrał faworyt, Nowozelandczyk William Treubridge. Na drugim miejscu, z wynikiem 84 m, uplasował się Czech Michal Risian. Natomiast trzecią lokatę zajął Francuz Morgan Bourc'his z wynikiem 80 m.

W klasyfikacji kobiet bezkonkurencyjna wydawała się Rosjanka Natalia Molchanova. Jej aktualny wynik 64 m, to nowy rekord świata. Jednak komisja sędziowska dopatrzyła się nieprawidłowości w nurkowaniu Rosjanki, w wyniku czego zawodniczka została zdyskwalifikowana. Tak więc, złoty medal trafił do rąk Czeszki Aleny Zabloudilovej, która wynikiem 56 m poprawiła dotychczasowy rekord kraju. Srebrny krążek wywalczyła Holenderka Wendy Timmermans, która osiągnęła wynik 52 m, dzięki czemu również ustanowiła nowy rekord swojego kraju. Na trzecim miejscu, z wynikiem 48 m, uplasowała się Rosjanka Irina Karina.

CWT: mistrzowie zdyskwalifikowani

Następny dzień zawodów to zmagania w konkurencji CWT i aż dwie dyskwalifikacje. Świeżo upieczony mistrz z poprzedniego dnia, William Treubridge, został zdyskwalifikowany za niedotrzymanie protokołu powierzchniowego i tym samym stracił szansę na medal. Osiągnięty wynik 112 m gwarantował mu brąz. Taka sama decyzja zapadła w przypadku Alexa Molchanova, który osiągnął wynik 118 m dzięki czemu byłby nowym mistrzem świata. Ostatecznie, złoty krążek powędrował do rąk Francuza Guillaume Nery'ego, który zszedł na głębokość 117 m. Tytuł wicemistrza należy do Carlosa Coste, który osiągnął wynik 116 m i tym samym ustanowił nowy rekord Ameryki Południowej. Natomiast brązowy medal trafił do rąk reprezentanta gospodarzy Giorgosa Panagiotakisa, który osiągając wynik 101 m ustanowił nowy rekord kraju.

W klasyfikacji kobiet tym razem bezkonkurencyjna była Natalia Molchanova. osiągając wynik 101 m zdobyła swój pierwszy złoty medal tych mistrzostw. Na drugim miejscu, z wynikiem 86 m uplasowała się Słowaczka Jarmila Slovencikova. Natomiast trzecią lokatę zajęła Japonka Misuzu Hirari, a jej wynik - 82 m stał się nowym rekordem Azji.

Free Immersion: Mateusz Malina na medal

Zwieńczeniem mistrzostw była konkurencja Free Immersion, której zwycięzcą został William Treubridge. Nowozelandczyk wywalczył drugi zloty medal tych mistrzostw. Srebrny medal i tytuł wicemistrza świata należy do Mateusza Maliny! Polak osiągnął wynik 106 m i tym samym ustanowił nowy rekord kraju. Brązowy krążek powędrował do Słoweńca Antonija Kodermana, który wynikiem 105 m również ustanowił nowy rekord kraju.

W klasyfikacji kobiet, drugi zloty medal i rekord świata pań należy do Natalii Molchanovej, która osiągnęła wynik 88 m. Srebro wywalczyła Czeszka Alena Zabloudilova, która zeszła na 79 m i tym samym poprawiła krajowy rekord. Na trzecim miejscu uplasowała się Niemka Anna von Boetticher, której 71 m, stanowi od tej pory nowy rekord Niemiec.

Tegoroczne mistrzostwa odbywały się w dniach 15-25 września w greckiej miejscowości Kalamata.