Freediving, rekordowe głębokości: Mateusz Malina w starciu z najlepszymi

Dać nura, w płetwach czy bez płetw, na  wstrzymanym oddechu, jak najgłębiej w morską toń. To wyzwanie, którego podjęło się 140 zawodników z całego świata. AIDA Individual Depth World Championship, a w nich jedyny Polak Mateusz Malina.

Nurkowie rywalizują w 3 konkurencjach: CWT (Constant Weight), CNF (Constand Weight bez płetw) oraz FIM (Free Immersion). Każda z konkurencji odbywa się innego dnia.

Konkurencja CWT polega na tym, że nurek osiąga daną głębokość i powraca na powierzchnię, przy wykorzystaniu płetw lub monopłetwy. Natomiast w CNF można liczyć tylko i wyłącznie na siłę własnych mięśni, gdyż użycie płetw jest zabronione. Podobnie jest w konkurencji FIM. Tutaj natomiast wolno korzystać z liny, aby osiągnąć daną głębokość i z niej powrócić. Wszystkie nurkowania będą rejestrowane i weryfikowane przy pomocy Suunto D-series, zegarka nurkowego, zapisującego dane z nurkowania.

W tegorocznych Mistrzostwach bierze udział reprezentant Polski Mateusz Malina. Nurek freedivingiem zajmuje się dopiero od 3 lat, a już osiąga imponujące wyniki. Jest w stanie przebywać pod wodą ponad 7 minut, zanurkować na 100 metrów, przepłynąć ponad 200 metrów w basenie, a to wszystko na jednym oddechu. W 2010 roku znalazł się w pierwszej piątce World Absolute Freediver Award. Jako jeden z 6 ludzi na świece zszedł na głębokość 100 metrów w dyscyplinie free immersion i jako jeden z 14 w dyscyplinie constatn weight.

Wśród uczestników nie zabraknie też nurkowych sław, takich jak reprezentant Nowej Zelandii William Trubridge. Nurek jest posiadaczem rekordów świata w konkurencjach FIM i CNF. Trubridge jako pierwszy w historii przekroczył granicę 100 m bez jakiegokolwiek wspomagania. Nurek uzyskał też najwyższy wynik łączony w historii, we wszystkich 6 konkurencjach: statyka, dynamika w płetwach, dynamika bez płetw, stały balast, stały balast bez płetw i free immersion. Na początku bieżącego roku, za swoje dotychczasowe osiągnięcia Trubridge został uhonorowany nagrodą World's Absolute Freediver Award.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata odbywają się w Grecji w miejscowości Kalamata i potrwają do 25 września.