Pierwszy Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego

Bieg odbędzie się 8 marca 2014 roku. Trasa liczy 50 km i przebiegać będzie przez cały grzbiet Karkonoszy.

Polub nas na facebooku. Będzie ciekawie >>

150 zawodników wyruszy z Karpacza i w ekstremalnych, zimowych warunkach wbiegnie na Śnieżkę, przebiegnie przez Śnieżne Kotły, Szrenicę. Meta zawodów ulokowana jest na Polanie Jakuszyckiej.

Bieg będzie upamiętnieniem życia i dokonań Tomka Kowalskiego, który był nie tylko alpinistą, ale również ultramaratończykiem. W marcu tego roku zginął na zboczach Broad Peaku. Wracał ze szczytu, który zdobyli wraz Maciejem Berbeką, Arturem Małkiem i Adamem Bieleckim jako pierwsi w zimie.

Będą to zawody trudne i wymagające, tak jak cele, które stawiał sobie Tomek. Kochał wyzwania, to one napędzały jego życie i pozwalały mu dokonywać rzeczy wyjątkowych. Ten bieg to także szansa dla zawodników na pokonanie własnych słabości.

Trasa I Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka KowalskiegoTrasa I Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego Trasa I Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego Trasa I Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego

Zimowy Ultramaraton Karkonoski ze względu na porę roku, w której jest organizowany, nie będzie zwyczajnym długodystansowym biegiem.

Nie będzie także biegiem dla każdego zawodnika. Jego uczestnikami mogą stać się tylko ci, którzy mają już doświadczenie w długotrwałych biegach górskich, a także wiedzą z czym związane jest poruszanie się zimą w górach. Każdy biegacz biorący udział w zawodach powinien bardzo dobrze znać swój organizm, mieć pewność swoich umiejętności oraz być przygotowanym na walkę w trudnych warunkach, gdzie  poza świetną kondycją i przygotowaniem sprzętowym, jak nigdzie indziej potrzebna jest wola walki.

Ze względu na dystans i na ciężkie warunki, z którymi będą musieli zmierzyć się zawodnicy, kryteria kwalifikacyjne są wysokie. W biegu będą mogły wziąć udział tylko osoby doświadczone, wymagane jest ukończenie minimum dwóch biegów górskich na dystansie nie krótszym od maratońskiego. Zalecane jest także doświadczenie w zimowej turystyce górskiej.

Więcej o biegu i zapisach na tej stronie >>