Magda Łączak i Marcin Świerc najlepsi w cyklu biegów górskich Salomon S-LAB

Prawie 500 zawodników i 100 zawodniczek zostało sklasyfikowanych w cyklu biegów górskich Salomon S-LAB 2013. Aby pojawić się w rankingu należało wziąć udział w przynajmniej jednym biegu, który wchodził do cyklu: Biegu Marduły (czerwiec, Tatry), Maratonie Gór Stołowych (lipiec, Góry Stołowe) i Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich (lipiec, Dolny Śląsk). W tym ostatnim punkty w cyklu były przyznawane na jednej z trzech tras Biegu 7 Szczytów (235km!), Złotym Maratonie (42km) i Złotym Półmaratonie (21km)

Pierwszych czterech mężczyzn wzięło udział we wszystkich trzech biegach, ale tylko Marcin Świerc wygrał każdy, w którym startował (Marduła, Maraton Gór Stołowych i Złoty Maraton) i ze sporą przewagą wygrał cały cykl. To też prawdopodobnie wróży, kto ma szansę w tym sezonie być najlepszym biegaczem górskim na dłuższych dystansach . Drugie miejsce przypadło Pawłowi Dybkowi, koledze Marcina z Teamu Salomon Suunto, który do ostatniej chwili nie był pewien, czy w ogóle uda mu się wskoczyć na podium. Ale trzecie miejsce w Złotym Maratonie wystarczyło na srebro. Trzeci z panów Robert Faron był drugi w ostatnich zawodach, co dało mu brąz w ostatecznej klasyfikacji.

U najwyżej sklasyfikowanych pań tylko Magda Łączak ścigała się trzy razy, ale Marzka Janerka-Moroń, która zajęła drugie miejsce, wygrała najdłuższy bieg górski w Polsce Bieg 7 Szczytów, i już tylko za to należało jej się bardzo wysokie miejsce. Natomiast trzecia Kinga Pachura świetnie zaprezentowała się w Złotym Półmaratonie, co po starcie w Biegu Marduły zapewniło jej podium.

Ideą cyklu Salomon S-LAB było umożliwienie rywalizacji zawodnikom na trudnych, górskich trasach i wyłonienie najlepszych w dłuższych biegach górskich. W obu kategoriach kobiet i mężczyzn nagradzano po 10 osób, które oprócz sprzętu biegowego z serii S-LAB, otrzymywały nagrody finansowe. Pula nagród wyniosła ponad 20 tys zł.