Rekordowy Bieg Trzech Kopców. Finał cyklu Salomon Trail Running

Szósty Bieg Trzech Kopców mimo deszczu przyciągnął rekordową liczbę zawodników. W niedzielę 7 października wystartowało 1369 osób. Międzynarodowe mistrzostwa Krakowa w biegach górskich były jednocześnie finałem cyklu Salomon Trail Running 2012.

Brałeś udział w Biegu Trzech Kopców? Podziel się wrażeniami na Facebooku

Do rekordu 13 km trasy zabrakło 21 sekund: najszybszy 18-letni Samuel Kemboi Rutto z Kenii zwyciężył z czasem 40 minut i 50 sekund. Najszybszą z kobiet była brązowa medalistka mistrzostw Polski w maratonie, Ewa Kucharska - 50.40. W dobrej formie minął linię mety minister skarbu państwa, Mikołaj Budzanowski.

Entuzjastów biegania nie odstraszył deszcz, świetnie radzili sobie w trudnych warunkach, musieli jedynie zachować większą ostrożność przy zbieganiu oraz na dwóch kładkach, ambitnie pokonywali pagórki w drugiej części dystansu. O godz. 10.30, na Wzgórzu Lasoty, pod Kopcem Krakusa, Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa wystrzałem z pistoletu dała sygnał do rozpoczęcia biegu.

Na Bulwarach Wiślanych ukształtowała się ścisła czołówka. Walkę z Kenijczykami: Rutto i Edwinem Kirui, podjął 24-letni Ukrainiec Dmytro Łaszyn, mistrz Europy juniorów z 2007 roku w biegu na 10 km. Dodajmy, że Kirui to zwycięzca wrześniowego 30, Hasco-Lek Wrocław Maraton, drugi w klasyfikacji kwietniowego XI Cracovia Maraton. Mimo niesprzyjającej pogody na mecie zawodów pojawiły się całe rodziny, a byli też tacy uczestnicy, którzy biegli ze swoimi dziećmi lub zwierzakami.

- Magnesem jest dla mnie to, że w środku dużego miasta mogę wystartować w biegu górskim. Nie ukrywam, że mam pewne obawy, czy dam radę na podbiegach, muszę na pewno odpowiednio rozłożyć siły, nie szarżować na płaskiej części trasy. Wyznaczyłem sobie limit czasu - godzina i dziesięć minut - deklarował dziennikarz sportowy Piotr Krukowski.

- Taki bieg górski to jest wyzwanie. Kiedy pierwszy raz wystartowałam w Biegu Trzech Kopców, to powiedziałam, że nigdy więcej... a teraz będzie trzeci czy czwarty raz kiedy będę tutaj biegła. Przyciągają atmosfera, organizacja, oczywiście też nagrody. Można tu spotkać wielu dobrych zawodników, zapytać ich o rady biegowe, miło, a jednocześnie aktywnie i zdrowo spędzić czas. Z krakowskich kopców rozpościerają się wspaniałe krajobrazy. Mam sentyment do Krakowa, bo to piękne miejsce i przyjazne biegaczom! - zaznaczała Ewa Kucharska, jeszcze zanim stanęła na najwyższym stopniu podium.

Wyniki VI Biegu Trzech Kopców

Mężczyźni:

1. Samuel Kemboi Rutto (Kenia) 0:40.50

2. Dmytro Łaszyn (Ukraina) 0:41.02

3. Edwin Kirui (Kenia) 0:41.05

4. Anton Potocki (Ukraina) 0:42.04

5. Jurij Rusjuk (Ukraina) 0:42.41

6. Andrzej Lachowski (Polska) 0:43.12

Kobiety:

1. Ewa Kucharska (Polska) 0:50.40

2. Alena Berasniowa (Białoruś) 0:50.55

3. Agnieszka Cader (Polska) 0:50.59

4. Matylda Szlęzak (Polska) 0:53.07

5. Angelika Stanek (Polska) 0:55.40

6. Irena Pakosz (Polska) 0:57.51

Galerię zdjęć z zawodów cyklu Salomon Trail Running można zobaczyć TUTAJ.