Elizabeth Hawker po raz 5. zwycięża w Ultra Trail du Mont Blanc

Brytyjka Elizabeth Hawker już po raz piąty triumfowała w rywalizacji kobiet w zawodach The North Face Ultra Trail du Mont Blanc. Wśród mężczyzn najlepszy był Francuz François D'Haene. Bardzo dobrze spisali się też Polacy. Magdalena Łączak była 6. wśród kobiet, a Piotr Hercog finiszował na 15. miejscu. Wyścig odbył się między 27 sierpnia a 2 września we francuskim Chamonix.

Za nami Ultra Trail du Mont Blanc! Podyskutuj na Facebooku

Tegoroczna, jubileuszowa edycja słynnego The North Face Ultra Trail du Mont Blanc z pewnością zostanie zapamiętana jako jedna z najtrudniejszych w 10-letniej historii tej imprezy. Wraz z początkiem września warunki w okolicach najwyższego szczytu Europy przypominały wszystkim o nadchodzącej zimie. Ulewne deszcze, niskie temperatury, lodowaty wiatr i śnieg padający powyżej 2000 m n.p.m. zmusiły organizatorów do wprowadzenia zmian we wszystkich odbywających się w tym czasie biegach - PTL, TDS, CCC i UTMB.

Trasa najbardziej znanego - UTMB - została skrócona do 103 kilometrów i prowadziła z Chamonix do Les Delevert, St. Gervais, Les Contamines i La Balme, by po wykonaniu pętli wrócić do Les Contamines i dalej do Les Houches, w kierunku Argentire i z powrotem do Chamonix. Suma przewyższeń wyniosła ok. 6000 metrów. Na 2482 zawodników, którzy stanęli na starcie, czekało naprawdę wielkie wyzwanie.

Jako pierwszy na mecie, z czasem 10h:32m:19s pojawił się Francuz François D'Haene. Blisko pół godziny później finiszował Szwed Jonas Buud, a po 11 godzinach i 19 minutach bieg ukończył Mike Foot z USA.

Jednym z największych wydarzeń sobotniego poranka było z pewnością 5. już zwycięstwo Elizabeth Hawker w UTMB. 36-letnia Brytyjka wygrywała również w 2005, 2008, 2010 i 2011 roku. Jest tym samym jedyną osobą, której udało się dokonać tego wyczynu.

- Czasami najważniejszy wyścig nie rozgrywa się na trasie, ale w Twojej głowie. Ten rok pokazał, że trzeba spojrzeć w głąb siebie i zachować spokój. Nie da się w końcu kontrolować pogody. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim wspierającym mnie osobom i wolontariuszom za doping na trasie - powiedziała na mecie Elizabeth Hawker.

Warto dodać, że "Lizzy" ukończyła UTMB na 16. miejscu wśród wszystkich zawodników. Tuż przed nią do Chamonix dotarł Piotr Hercog. To świetny wynik Polaka, dla którego był to debiut w The North Face Ultra Trail du Mont Blanc. Doskonale pobiegli także Magdalena Łączak, która zajęła 6. miejsce w rywalizacji kobiet i Paweł Dybek, który na mecie był 18.

Aż 57% uczestników wycofało się z trasy biegu TDS, w którym wprowadzono najmniejsze zmiany. Najlepsi spośród tych, którzy dotarli do Chamonix okazali się Dawa Sherpa i Agnes Hervé z Francji. Z kolei w wyścigu CCC, traktowanym przez wielu jako wstęp do startu w UTMB, triumfowali Hiszpan Tofol Castaner i Szkotka Ellie Greenwood.

Także uczestnicy drużynowego PTL zmierzyli się z ogromnymi trudnościami. Mimo, że 67 drużynom udało się osiągnąć najwyższy punkt na trasie - Col de l'Ane, 3033 m n.p.m. - w nocy z piątku na sobotę, w śniegu sięgającym kolan tylko 5 drużyn dotarło na Col de la Seigne (2516m n.p.m.). Pozostali podążyli w kierunku Chamonix oryginalną trasą UTMB.

Ponad połowa zawodników biorących udział w imprezie aktywowała specjalną aplikację Live Trail, dzięki której ich wyniki publikowane były w czasie rzeczywistym na Facebook.com.

Organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich na kolejną edycję The North Face Ultra Trail du Mont Blanc w 2013 roku.

Wyniki:

The North Face UTMB kobiety:

1. Elizabeth 'Lizzy' Hawker (UK) 12h:32h:13s

2. Francesca Canepa (ITA) 13h:17m:01s

3. Emma Roca (ESP) 13h:23m:37s

The North Face UTMB mężczyźni:

1. François D'Haene (FRA) 10h:32m:36s

2. Jonas Buud (SWE) 11h:03m:19s

3. Mike Foote (USA) 11h:19m:00s

The North Face Ultra Trail du Mont Blanc - dowiedz się więcej.